Kadıköy- Moda: Favori Mekanlar II

Seyahat ve şehirler üzerine konuşulduğunda konu mutlaka bir şekilde İstanbul’a gelir, ben de sohbetin bir yerinde mutlaka İstanbul’u ne kadar sevdiğimi anlatırım. Benimle sohbet etmiş herkes benden İstanbul için övgü dolu sözler duyar. Yaşamasını da gezmesini de çok sevdiğim bir şehir İstanbul. Yine de bir şehri ne kadar severseniz sevin; şehrin geri kalanından ayrı gördüğünüz, hepsinden çok sevdiğiniz favori bölgeleriniz vardır. Bunlardan biri benim için Galata, diğeri de Moda. Kimi zaman hangisini daha çok sevdiğimi bilemiyorum.

İstanbul’da yaşadığım süre boyunca Beşiktaş ve Fulya’da oturduğum için Anadolu yakası, Avrupa yakasına kıyasla daha az vakit geçirdiğim taraftı. Fırsat buldukça Moda’ya gidip tüm günü orada geçirdiğim zamanlar çok oldu fakat dediğim gibi insan kendi yaşadığı yerlerde daha çok vakit geçiriyor ister istemez. Bu seyahatimde ise zamanımın yüzde doksan beşini Moda’da geçirdim, hem yeni mekanlar keşfettim hem de eskiden sıkça gittiğim yerlere bol bol uğradım. Zaten blogda halihazırda bir Kadıköy- Moda Favorileri yazısı var, listelerin aşırı uzun olmasını sevmediğim için mekan listelerini fazla uzun tutmayıp ikinci, üçüncü versiyonlarını yazmayı daha çok seviyorum.

Bu arada İstanbul mekanları ile ilgili bolca yazı var linkleri şöyle listeliyeyim size, işinize yarar.

Yeterince giriş yaptık, artık asıl konumuza dönelim ve favori mekanlar listemizle devam edelim.

Yumma Café

Yumma, yöresel Antep lezzetlerini modern ve kendilerine özgü bir dokunuşla sunan harika bir mekan. Mekanın hem içi, hem dışı; yemeklerin lezzeti, tatlıları her şeyi çok güzel. Eğer Türk usulü kahvaltı seviyorsanız Yumma sizi en mutlu edecek yerlerden biri. En meşhur yemekleri cacıklı arap köfte; cacığı ıspanakla hazırlıyorlar, köfteler ise bulgurdan. Tatlıları günlük çıkıyor, mesela son gittiğimde tiramisu ve erik soslu cheesecake vardı, ikisi de çok lezzetliydi. Etli, vejetaryen ve vegan lezzetleri herkese hitap ediyor. Servis takımlarına da bayılıyorum, desenleri ve şekilleri çok zarif ve nostaljik. Bir de bulundukları yer de çok güzel; aslında her şeyin ortasındalar ama ara bir sokakta oldukları için tatlı ve sakin bir yerdeler.

Ne için ideal?

Modern yöresel lezzetler sevenler için, hafta sonu keyifli kahvaltılar için, ev yapımı ve özenle hazırlanan lezzetleri sevenler için, tatlı ve kahve eşliğinde sakince kitap okumak için.

Adres: Caferağa, Fırıldak Sk. 17/B, Kadıköy

Po Juicery

Soğuk sıkım meyve suyu merakımı beni tanıyan herkes bilir. Özellikle yeşil su adını verdiğim, içinde sadece yeşiller olan sular her zaman favorim olmuştur. Meyve içeriği olanları da, meyvesiz olanları da ayrıca seviyorum. Dolayısıyla Po’yı sevmem kaçınılmaz çünkü Po Juicery, Moda’nın en güzel soğuk sıkım meyve sularını yapıyor. Oh My Green, Clean Green ve Nosferatu en sevdiklerim. Sadece meyve suyu değil, birbirinden sağlıklı ve lezzetli seçeneklerle kahvaltı ve yemek servisi de sunuyorlar. Bir de turuncu kedileri var, gittiğinizde kesin oralarda bir yerlerde olacaktır.

Ne için ideal?

Soğuk sıkım meyve suyu sevenler için, vegan/vejetaryen seçenek arayanlar için, smoothie bowl sevenler için, sağlıklı lezzetler eşliğinde keyif yapmak için, Po’dan alıp kahvaltıda evde cold pressed juice içmek için, kahvaltı keyfi için.

Adres: Caferağa, Ağabey Sk. D:No: 44/A, 34710 Kadıköy

OD46

Birbirinden lezzetli hem tatlı hem tuzlu krep çeşitleri yapan tatlı, minik bir café OD46. Benim ilk tercihim tatlı krepler olsa da tuzlu kreplerini de seviyorum. Aslında krep öyle bir şey ki her öğüne yakışıyor. Fransa’ya şöyle bir gidip gelmek (malum şu an zaten gidemiyoruz), lezzetli bir öğün yemek isterseniz, sizi mis gibi krep kokan OD46’ya alalım.

Ne için ideal?

Kahvaltı veya diğer herhangi bir öğünde değişiklik yapmak için, Fransız lezzetlerini Moda’da yemek için, hızlıca lezzetli bir krep yiyip güne devam etmek için, krep seven herkes için.

Adres: Caferağa Mah., Moda Cad. & Kağnı Sok. 1/A, 34710 Kadıköy

Fahriye Café

Denize doğru bakan Leylek Sokak’ın hemen başında, dekorasyonunda Yeşilçam esintisiyle tatlı mı tatlı bir café olan Fahriye, aynı zamanda vintage objeler, plaklar ve ikinci el kitaplar da satıyor. Yani aslında cafede gördüğünüz şeylerin çoğu satılık. Francophone dostlarıma da güzel haber vereyim: buradaki ikinci el kitaplarda İstanbul’daki birçok sahaftan daha fazla Fransızca kitap var. Çayınızı veya kahvenizi yudumlarken bulunduğunuz ortam size 2000lerde değilmişsiniz hissi yaratıyor. Kurabiyelerini ve kahvaltılarını da denemenizi öneririm.

Ne için ideal?

Vintage meraklıları için, ikinci el kitap sevenler için, hafta sonu kahvaltıları için, yöresel kahveleri sevenler için, kitap-kahve keyfi için, gün arasında sakin molalar için.

Adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi & Leylek Sokak 3/A, 34710 Kadıköy

Lil Bake Moda

Pastacılık sanatının eserleri olan tatlıları, güzel mi güzel kahvaltıları ile Moda’nın nispeten yenilerinden olan Lil Bake Moda’dan içeri girip biraz ilerlediğinizde sizi çok tatlı bir bahçe/açık alan bekliyor. Yeniledikleri menülerinde özellikle çok güzel kahvaltı seçenekleri var, tatlılar için de vitrinleri zaten mutlaka dikkatinizi çekecektir. Bir gittiğimde passion fruit pudingli bir cup’a denk gelmiştim, harikaydı. Vegan ve raw seçenekler de sunuyorlar.

Ne için ideal?

Keyifli kahvaltılar için, tartine sevenler için, özellikle Fransız pastacılığının eserlerini sevenler için, vegan tatlı tercih edenler için, rahat rahat keyif yapmak için.

Adres: Caferağa, Bademaltı Sk. no:32/1, 34710 Kadıköy

Viktor Levi Şarap Evi

Keyif yapmayı ve yemek yemeyi aşırı seviyor olabilirim ve size ‘en sevdiğim’ adı altında birçok keyifli aktivite ve yemek sıralayabilirim, ama bu şarap-peynir ikilisinin ilk beşte olduğu gerçeğini asla değiştirmez. Moda’da damak zevkinize uygun güzel şaraplar içerek keyif yapmak istiyorsanız Viktor Levi size hem şarap hem yemek olarak bolca seçenek sunuyor. Ayrıca girişinden belli olmuyor ama içeride kocaman bir bahçesi var.

Ne için ideal?

Tabii ki şarap- peynir keyfi için, özel gün kutlamaları için, şarap sevenler için, şarap-kitap ikilisini sakince yapmak isteyenler için, kalabalık gruplar için, Moda’da açık havada bahçede oturayım diyenler için.

Adres: Caferağa Mh Moda Cd. &, Damacı Sk. No:4, 34710 Kadıköy

Bonuslar

Favoriler yazılarında genel olarak yeme içme ile ilgili mekanlar olsa da zaman zaman kaçırılmaması gereken çeşitli dükkanlara ve kitapçılara da yer veriyorum. Bu yazıda da bu tarz iki bonusumuz var.

Zebercet Sahaf& Kitabevi

Kadıköy ve Moda civarının en güzel, en düzenli sahafı olan Zebercet, size bolca kitap sunmanın yanı sıra zaman zaman yazarlarla ve çevirmenlerle söyleşiler ve imza günleri de yapıyor. Internetten de sipariş verebiliyorsunuz kitapları. Ayrıca eğer meraklıysanız, Suat beyin eski kitapların nasıl tamir edileceği ve ciltleneceği hakkında videolarını Youtube’da bulabilirsiniz. Bir de tabii kendi ilgimi özellikle çeken şeylerden bahsetmeden geçmeyeceğim, Fransızca ve İngilizce kitap seçenekleri de diğer sahaflara göre oldukça fazla. Bu arada merak ederseniz zebercet, genelde yeşil renkli ve yarı değerli bir taş çeşidi.

Adres: Caferağa, Dr. İhsan Ünlüer Sk. No 9-D, 34710 Kadıköy

Rind

Rind, genelde çoğu yerde bulamayacağınız yerli veya yabancı şaraplar, viskiler, çeşitli içkiler ve tütün çeşitleri satan bir dükkan. Aradığınız bir şey varsa yüksek ihtimalle satıyorlardır. Hediye için de kendiniz için de oralardan geçerken mutlaka içeriye bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Yine kelimenin anlamını merak ederseniz Farsçadan geliyormuş, şöyle bir anlamı var: Görünüşe ve dünya işlerine kıymet vermeyen, kurallardan uzak, bütün varlığı kendi iç dünyâsına göre değerlendiren, gönül gözüyle gören, hoş görülü, kalender, içkiye düşkün ve derbeder görünüşünün aksine ârif, hakîm, gönül ehli kimse.

Adres: Caferağa Mh., Sarraf Ali Sk. No:3, 34710 Kadıköy

Bir yazının daha sonuna geldik sevgili elvanofficial okuyucuları. Moda sevgimi umarım biraz size de aşılayabilmişimdir, mekanlar hakkında sorularınız ve önerileriniz olursa beni instagramda bulabileceğinizi biliyorsunuz. Au revoir!

Bir Cevap Yazın