Beşiktaş: Favori Mekanlar

Beşiktaş benim İstanbul’da ilk yaşadığım ve keşfettiğim bölge olduğu için bende her zaman yeri ayrıdır. Burada yaşamanın en güzel yanı her şeyin hemen elimin altında olmasıydı, aradığım şey mutlaka en fazla on dakika yürüme mesafesinde oluyordu, özellikle işten eve gelirken evi balık, hurma, sebze, turşu, çizim kalemi, havlu, kabak doğrayıcı, kahve çekirdeği gibi birbirinden alakasız şeylerle dolduruyordum (şu an tam olarak Beşiktaş’ta yaşamıyor olsam da neyse ki çok uzaklaşmadım, Beşiktaş’ı yürüme mesafesinde tutmaya gayret ediyorum, dolayısıyla ev yine alakasız şeylerle doluyor.)

Aklınıza gelen her şeyi bulabileceğiniz dükkanların yanı sıra, son zamanlarda Beşiktaş’ta bir mekan patlaması yaşanıyor, birbiri ardına yeni yerler açılıyor. Açılan ve moda olan her yer güzel diyemeyeceğim, çoğu kısa ömürlü oluyor, ama burada çok zaman geçirdiğim için müdavimi olduğum birkaç yer var. Özellikle çeşitlilik olması çok güzel, bira mı içeceksiniz, kahve mi istiyorsunuz, taze balık mı yemek istersiniz, yoksa harika tatlılar mı, hepsi için bir seçenek mutlaka bulabilirsiniz. 

Buralardaysanız ve Taksim’e de bir uğramak isterseniz Taksim Sokak Lezzetleri’ne ve Taksim Favorileri’ne de bir göz atabilirsiniz. 

Beşiktaş favorilerimizle devam edelim. 

Minoa Bookstore &Coffee 

Minoa, Beşiktaş’ta ilk keşfettiğim yerlerden biriydi. İngilizce kitapların çeşitliliği ve güzel tatlılarıyla ilk açıldığından beri kitap kahve konseptinin öncülerinden, orijinal bir mekandı. Hala da öyle, buradaki kitap çeşitliliğini başka yerde bulmanız zor. Zamanla üst katı da eklediler, söyleşiler ve atölyeler de yapmaya başladılar, menülerini de geliştirdiler. Tatlıları ilk günden beri çok lezzetli (özellikle meyveli tartları çok lezzetli), yemekleri de aynı özenle hazırlıyorlar. Beşiktaş’a geldiyseniz mutlaka göz atmanız gereken bir mekan, özellikle sanat ve yemek kitaplarına bakmadan geçmeyin (benim ilgi alanım diye sizi de bunlara bakmaya zorluyorum gibi oldu ama en çok çeşit bu tarz kitaplarda var).

Hafta içi 08.00’da, Cumartesi 09.00’da ve Pazar 10.00’da açılıyor, her gün 00.00’ kadar açık. 

Adres: Vişnezade, Süleyman Seba Cd. 52/A

Craft Beer Lab

Hobgoblin ve trüf yağlı, parmesanlı kekikli patates

Craft Beer Lab’de aradığınız birçok yabancı birayı bulabilirsiniz. İstanbul’da en çok bira çeşidini bir arada bulabileceğiniz yer burası. Hangi birayı içeceğinize karar veremezseniz de tadım setleri yapıyorlar, minik minik 4-5 çeşit deneyebiliyorsunuz. Biralarla çeşitli kokteyller de yapıyorlar. Yemekleri de biraları kadar güzel, özellikle karidesli atıştırmalık tabakları çok lezzetli. Girişinin çok da büyük görünmemesine bakmayın, aşağıda kocaman bahçeleri var. 

Her gün 11.00’da açılıyor, Cuma Cumartesi 03.00’a, diğer günler 01.30’a kadar açık. 

Adres: Sinanpaşa, Şair Nedim Cd. No:4

Derya Balık

Kitaptan ve biradan balıklara hızlı bir geçiş yapıyoruz. Ben fazla et meraklısı olmadığım ve bir balık aşığı olduğum için Derya Balık da ilk keşfettiğim yerlerden biriydi, üç yıldır neredeyse her hafta buradan balık ve deniz ürünü alıyorum. Buradan alıp denemediğimiz deniz ürünü kalmadı, kum midyesi, yengeç, ahtapot, karides, kalamar, aklınıza ne gelirse evde alıp pişirdik. Hep taze ve lezzetli oluyor, bütün balık ihtiyacımızı burası karşılıyor diyebilirim. Eğer ben evde pişiremem diyorsanız, hemen orada da yiyebilirsiniz, balık ekmek, midye dolma, ızgara balık, karides gibi türlü türlü şey yapıyorlar, fiyatlar da son derece uygun. 

Adres: Sinanpaşa, A, Çarşı Cd. No:20

Midyeci Ahmet

Midyenin güzelliğine bakar mısınız, her baktığımda canım istiyor

Deniz ürünlerinden başlamışken Midyeci Ahmet ile devam edelim. Sene 2017, Beşiktaş’tan Ortaköy’e doğru yürüyoruz, kocaman bir fotoğraf gördük: Kolunda MİDYECİ AHMET dövmesi olan, son derece mutlu görünen, mutfak önlüklü bir adam. Midye delisi olduğumuz ve fotoğraf son derece ilgimizi çektiği için mutlaka deneyeceğimiz yerlere ekledik burayı (o gün kapalıydı). Sonra gittik denedik, hakikaten harika midye yapıyor, seviyorsanız kokoreç de var, ‘uzay’ adını verdiği devasa bir parça kokoreci de deneyebilirsiniz (ben kokoreç severim ama midye her zaman ağır basar). Bildiğimiz midye dolma dışında soslu midye de yapıyor, bol baharatlı, lezzetli. Midyeler her zaman taze, zaten o kadar çok satıyor ki taze olmaması imkansız, ayrıca ‘acaba midye zararlı mıdır, sonuçta denizdeki cıvayı falan topluyor’ endişelerinden de kurtarıyor bizi çünkü Midyeci Ahmet, midyelerini özel çiftliklerde yetiştiriyor ve düzenli olarak test yaptırıyor. Burayı sakin ve boş görebileceğiniz bir an muhtemelen yoktur, biz bazen eve de alıyoruz, bazen de yanında bir bira alıp Beşiktaş sahile yakın bir yerde keyif yapıyoruz. 

Her gün 11.00’da açıyor, 05.00’da kapatıyor ama elindeki her şeyi bitirip daha erken kapattığı zamanlar olabiliyor, aklınızda olsun.

Adres: Yıldız, Çırağan Cd. No:22

Elit Profiterol 

Yeterince balık ve midye yediysek biraz da tatlı yiyelim. Elit Profiterol, yüzyıllardır buradaymış havası veren küçük bir tatlıcı, ben abartıyor olsam da burada en az bir yirmi yılı varmış. Çok güzel ekler ve profiterol yapıyorlar, kazandibi ve ekmek kadayıfı gibi seçenekler de bulabilirsiniz. Genelde insanlar buradan paket paket alıp evde yiyor, ama biz her seferinde ısrarla içerideki iki masadan birinde oturup bolca ekler yiyerek kalktığımız için iki üç ay önce yeni yerine taşınması sebebiyle çok mutlu olduk, burada oturacak epey yer var, çay ve kahve servisi de yapıyorlar. Yeni yeri de eskisinin neredeyse hemen karşısı, fazla uzaklaşmadılar. Buralardayken canınız ekler isterse mutlaka deneyin. 

Her gün 11.30’da açıyor, 23.00’da kapatıyor.

Eski adres: Ihlamurdere Caddesi No: 96 (yenisini bulamadım, ama gerçekten buranın çok az ilerisi, karşı kaldırım tarafı, hemen göreceksiniz.) 

Soydan Turşucu

bardakta turşu konseptiyle beni tanıştıran dükkan: Soydan Turşucu

Yıllardır burada olan, babadan oğula, toruna geçen dükkan, Soydan Turşuları. Burayla tanışmadan önce turşu hayatımda bu kadar yer kaplamıyordu, hele ki turşu suyu hiç içmemiştim. Turşuları o kadar iyi ki, ne kadar övsem gerçekten az. Özellikle lahana, havuç ve kırmızı pancar turşuları bir harika. Acı biber sosu, zeytin, salça gibi şeyler de satıyorlar. Şu an bunu yazarken bile canım turşu istedi. Burayla tanıştıktan sonra birçok yerde turşu denedim ama gerçekten buranınkiler gibisini hiçbir yerde bulamazsınız. Beşiktaş’ta gezerken ‘bir turşu suyu içeyim’ gibi garip bir isteğe kapılmamı sağlayan bir dükkan burası. 

Adres: Sinanpaşa, Şair Leyla Sk. 9-1

Yuri Burger

Mushroom Burger

Yeni keşiflerimizden olan Yuri Burger, girişten küçük gibi görünse de yukarıya çıkıp caddeyi izlerken keyifle hamburger yiyebileceğiniz mekanlardan biri. Kısa sürede Beşiktaş civarında en sevdiğimiz hamburgerci haline geldi. Mushroom burgerleri çok iyi, bolca beşamel soslu sote mantar, karamelize soğan, kuru et var içinde. Ayrıca kendi hazırladıkları pancarlı sosları, trüflü mayonezleri, ballı hardalları da çok lezzetli. Hem mekanı, hem servisi, hem lezzetini çok seviyoruz. 

Her gün 10.00- 03.00 arası açık. 

Adres: Sinanpaşa, Beşiktaş Cd. no 13

Gün Bakery

Beşiktaş’ın nispeten yeni mekanlarından olan Gün Bakery, son zamanlarda pateis de nata yaparak çılgınca ün kazanmış durumda. En gözde ürünü pasteis de nata da olsa, ekmekleri, granolaları, kaseleri ve kahveleri de çok lezzetli. Pasteis de nata konusuna gelirsek, daha Mart ayında Türkiye’de bunu yapan kimse yok diye söylenmiş, evde yaparak bloğa tarif koymuştum şuradan bakabilirsiniz. 

Burada da gerçekten lezzetli yapıyorlar, evde yapmaya üşenirseniz (veya üşenmezseniz de) deneyin. 

Her gün 08.00-20.00 arası açık, ama pasteis de nata’lar çabuk bitiyor. 

Adres: Sinanpaşa, Şair Nedim Cd. No:34

B- Blok 

San Sebastian cheesecake’i ‘Creamy Cheesecake’ adı altında İstanbul’da ilk yapan yerlerden birisi B-Blok. İlk açıldığında sessiz sakin bir mekandı sık sık gidiyorduk, günlük yemek menüleri de yapıyorlardı. Fakat sonra cheesecake o kadar ünlü oldu ki en az yarım saat sıra beklemeden oturmanız imkansız hale geldi. Bu kadar sıra bekleyip de içeride keyif yapmak da imkansızdı çünkü inanılmaz sıkışık, tanımadığınız insanlarla dirsekleriniz çarparak falan cheesecake yemeye çalıştığınız için ben hiç keyif alamaz oldum. Paket alıp eve götürme seçeneği bile bazen insanı daraltıyordu çünkü içerisi akşam saat 6, iş çıkışı metrosu gibiydi. Sahipleri de bu iş böyle gitmez diye düşünmüş olacaklar ki eski yeri kapandı, daha ferah ve geniş bir yere açıldı, artık self-servis, gidip kasadan alıyorsunuz tatlınızı kahvenizi, doğru masanıza. Hala çok popüler olduğu için hafta sonu değil de hafta içi gündüz gitmek daha iyi bir seçenek olabilir, rahat rahat keyif yaparsınız. Cheesecake’leri gerçekten lezzetli, bir porsiyonda iki dilim var. Beyaz çikolatalı brownie de yapıyorlar, şimdi hakkını yemeyelim o da lezzetli fakat brownie benlik bir tatlı değil, fazla yoğun geliyor.

Pazar kapalı, diğer günler 12.00-21.00 arası açık

Adres: Vişnezade Mahallesi Refik Osman Top Sokak no: 13 

Bonus: Beşiktaş Pazarı 

Beşiktaş Pazarı, bizim için bir Cumartesi klasiği. Cumartesi günleri Beşiktaş trafiğinin kilitlenmesine neden olsa da, biz sevmeye hep devam edeceğiz. Aradığınız her türlü meyve sebzenin en tazesini en güzelini gerçekten de burada bulabiliyorsunuz. Özellikle bir yeşillikçim var, her çeşit taze ot, marul falan en güzellerini satıyor. Bir diğer favorim de mantarcı dayı (kendisine bu ismi taktık) harika istiridye ve kestane mantarları oluyor. Mevsimi olduğunda avokadonun da en güzeli burada. Zeytin seviyorsanız yine en güzeli en çeşitlisi burada (birçok zeytinci var ama bir üst kattaki en iyisi bence). Pazar arabalarıyla sizi ezip geçmeye çalışan teyzelere, metro içinde yürümeye çalışıyormuşsunuz gibi hissettiren kalabalığa, çılgın sloganlar atan pazarcılara rağmen biz burayı çok seviyoruz. Cumartesi gelirseniz muhtemelen karşılaşırız (zaten başka gün yok.) 

Adres: Türkali, Nüzhetiye Cd. No:66 (Beşiktaş Evlendirme Dairesi’nin hemen karşısı) 

Bir Cevap Yazın