Taksim: Favori Mekanlar

Taksim pek çok iyi ve kötü şeyin bir araya geldiği yer benim için. İyi şeyler: çeşitlilik, lezzet, barlar, güzel binalar, tarih, bir sokağa saptığınızda kendinizi aşırı güzel bir yerde bulma ihtimali. Kötü şeyler: kalabalık, bir sokağa saptığınızda kendini acayip tuhaf bir yerde bulma riski, kalabalık, aşırı fazla turist, kalabalık. Yine de Taksim’de o kadar çok mekan, o kadar çok çeşit var ki insan bir şekilde kendini yine burada buluyor. 

Ben zaten Taksim’i her şeye rağmen ne kadar çok sevdiğimi bol bol anlatırım, burada epey de bir zaman geçiriyoruz. Bu kadar zaman geçirdiği bir yerde ister istemez favori mekanlar belirliyor insan. Bu yazıda beş tane favori mekanımdan bahsettim, daha da sevdiğim bir dolu yer var fakat bu beş yer en sık uğradığımız, nereye gitsek dediğimizde kendimizi en sık bulduğumuz yerler. 

Taksim Sokak Lezzetleri için ayrıca bir liste yazmıştım, şuradan bakabilirsiniz.

Varuna Gezgin- Cafe del mundo 


Varuna Gezgin’i ve Cafe del Mundo’yu bilmeyeniniz yoktur zaten. Eskişehirli gezginlerin dünyayı gezerek edindikleri tecrübeler, yemekler, objeler birleşmiş, Cafe Del Mundo çıkmış ortaya. Eskişehir, Ankara, İzmir, İstanbul ve Antalya’da şubeleri var. Menüsünde dünya mutfaklarından birçok çeşit var, bira çeşidi de bol, benim burayı asıl sevmemin nedeni Taksim’deki yerinin çok güzel olması, içki yanında zeytin ikram etmeleri (benim en sevdiğim şey, ilk kez İspanya’da görüp bayılmıştım, ondan sonra da resmen alışkanlık oldu) ve çok güzel müzik çalıyor olmaları (İstanbul şubesine ilk gittiğimde Parov Stelar çalarak kalbimi fethetmişlerdi).


Normalde her ay farklı happy hour gibi bir şeyleri oluyordu, saat 18.00’dan önce bolca indirim yapıyorlardı. Fakat son 3 aydır göremiyoruz, umarım geri getirirler. 

Taksim’de nereye gitsek, bir bira içelim keyif yapalım, azıcık da bir şeyler atıştırırız diyorsanız güzel bir seçenek. Hafta sonu çok kalabalık oluyor (bu İstanbul’daki her yer için geçerli zaten) o yüzden hafta içi akşam saatleri gitmek için en güzel zamanlar. 

Adres: Şahkulu Mahallesi, Kumbaracı Ykş. No:79, 34421 Beyoğlu/İstanbul

J’adore chocolatier 

İstanbul’daki çikolatacılarıdan favorim olan J’adore Chocolatier, Fransız havası estiren küçük bir çikolata cenneti. İçeriye girdiğiniz an zaten öyle bir çikolata kokuyor ki, anında çikolata yemek istiyor insan. Epey küçük bir yer, önünde neredeyse hep sıra oluyor. Fakat yan tarafındaki La Fontana Pizzeria da onlara ait, yani sadece pizza yapıyorlar diye içeri girmemezlik etmeyin, orada da çikolata yiyebiliyorsunuz. Tabii asıl çikolata kokan yer küçük olan mekanları. 

Burası Oh la la Béatrice’i ile ünlü, pandispanya, muz ve çilek dilimleri üzerine bolca erimiş çikolata ve krema. Yoğun bir tatlı, eğer çılgınca tatlı yiyebilme kapasiteniz yoksa bir porsiyonu iki kişiye yeter. 


Bir de sıcak çikolataları şahane, sade tercih edebileceğiniz gibi aromalıları da var. Biz bir kere biberlisini denemiştik, bolca acı yiyen insanlar olmamıza rağmen baya yandık. Benim favorim hindistan cevizlisi. Kışın soğukta sıcak çikolatanızı karton bardakta alıp İstiklal’de yürümek de ayrı bir keyif. 

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, Emir Nevruz Sk. 22/F, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Pano şaraphanesi 

İstanbul’da yaşayan bir Rum olan Panayot Papadapulos, 1898 yılında açmış bu şarapevini. El değiştirerek buraya kadar gelmiş. İçeride gerçekten de tarihi bir mekanda olduğunuzu anlıyorsunuz. Meyhane havasında bir yer, tatlı tatlı şarap kokuyor. İthal ve Türk birçok şarap çeşidi bulmak mümkün. Peynir tabağı gibi atıştırmalıklar da var, yemekler de var. En güzeli ise Sangria ve sıcak şarap da servis ediyor olmaları (bunlar olmasa kesin laf ederdim). Dediğim gibi meyhane havasında bir mekan, tek eleştirim müzikler olabilir aslında mekan için uygun, şöyle bir jazz çalsa diyen benim için çok da uygun değil, ama rahatsız etmiyor. Fiyatlar da birçok yere göre uygun. 

Taksim’de şarap içeyim derseniz burası en güzel adreslerden.

Adres: Hüseyinağa Mahallesi, Hamalbaşı Cd. No:12 / B Beyoğlu / İstanbul

Zencefil 

Burası Taksim’in ortasında olmasına rağmen, sessiz ve çok sevimli bir vejetaryen restoranı. Adını duyduğumda kesin seveceğimi düşünmüştüm, öyle de oldu gerçekten. Ortamı, bahçesi, yemekleri, her şeyi çok tatlı. Taksim’deki insanı daraltan kalabalıktan kaçmak için ideal. Zencefilli bira da yapıyorlar, biz her Taksim’e gittiğimizde bir yerden sonra acaba Zencefil’e mi gitsek diyoruz, öyle tatlı bir yer. Et seven biri olsanız bile buradaki yemekleri seveceksiniz, sebzeleri sevin ayrıca, sürekli et et olmaz. 


Adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Kurabiye Sk. 8-10, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Moretenders Cocktail Crib


Eskinin 5 Cocktails&More’u şimdinin Moretenders Cocktail Crib’i. O kadar güzel kokteylleri var ki beğenmemek imkansız. Hem müzik seçimleri, hem lezzetli kokteylleri ile Taksim’in en iyilerinden. Kokteyl yanına turşu getiriyorlar, çok da güzel gidiyor (zaten ben çoğu yeri garip detaylara takılarak beğeniyorum veya beğenmiyorum). Hafta içi akşam gitmek genellikle daha iyi fikir çünkü çok kalabalık olmuyor, hafta sonu güzel havalarda gideyim derseniz de elinizde kokteyliniz, sokakta muhabbet etmelik bir ortamı var, mekan epey küçük.

Ekşi kokteyl seviyorsanız, ekşiler arasında Green House favorilerimden. Ama zaten ne deneseniz güzel. 

Adres: Asmalımescit Mah. Müeyyet Sok. No:5 Beyoğlu, 34430 Beyoğlu/İstanbul

1 Yorum

Bir Cevap Yazın