Taksim- Galata Mekanları: Favoriler II

İstanbul’da en sevdiğin yer neresi diye sorulduğunda cevabımı beni tanıyan çoğu kişi bilir: Galata ve civarı. Buna ek olarak birçok yer sayabilirim, ama Galata’ya olan aşkım bitmek bilmiyor. Tarih mi arıyorsunuz, her çeşit güzel mekan mı arıyorsunuz, sizi Galata’ya alalım. Tabii ara sokaklara girip asla beklemediğiniz garipliklerle karşılaşmanız da olası, ama bu İstanbul’un neredeyse her semti için geçerli bir şey, bir süre sonra bu ihtimali bilerek geziyorsunuz zaten.

Kafamda Galata, Şişhane, Taksim ve Çukurcuma’yı ayıramadığım için bu hazırladığım rehberde buraları birleştirdim. Şahsen bu semtlerden birine gitme amacıyla yola çıktığımda hepsini gezdiğim için sizi de o şekilde yönlendirmiş olacağım ister istemez.

İstiklal Caddesi hakkında konuşmak gerekirse, burayı hala seviyor olsam da biraz kafam karışık aslında. İstiklal’i boydan boya yürümeyi hep sevmişimdir, bazen kalabalıktan daraldığımı inkar edemeyeceğim, yine de sanırım bir şekilde seviyorum bu caddeyi.

Bu arada size bir öneri olarak: bu civarda gezecekseniz ve buraya metro ile geliyorsanız Taksim’de değil Şişhane’de inin. Taksim Meydanı BENİ BİLE yoruyor ve buraların aşığı olarak ben bile sevmiyorum oraları, siz Taksim Meydanı’nı boşverin, sizi Şişhane’ye alalım. Yukarılara doğru çıkacaksanız da rota şu: önce Galata/Şişhane, sonra Galatasaray Lisesi civarı, sonra Taksim Meydanı (gerçekten de oraya gitmek istiyor musunuz, önce bir emin olun).

Yazıya devam etmeden önce eklemeden geçmiyorum: burada yazdığım ilk yazılardan biri Taksim Favorileri, bir diğeri de Taksim Sokak Lezzetleri idi. Bu iki yazıya da göz atarak gezerseniz çok daha detaylı ve güzel gezmiş olursunuz.

Blogdaki üçüncü Taksim rehberine tekrar hoş geldiniz, devamı da gelecek çünkü buralarda gezmek demek sürekli bir şeyler keşfetmek demek. Başlayalım öyleyse.

Çiçek Pasajı (Cité de Péra)

Bir klasikle başlamak istiyorum: Çiçek Pasajı. İstiklal Caddesi’nde yürürken birden bire buraya girdiğinizde farklı bir yere ışınlanmış gibi oluyorsunuz. Kısaca tarihinden bahsetmek gerekirse, burası zamanında Naum Tiyatrosu’ymuş, 1870 yılında büyük bir yangında bina yanmış. Sonra Rum bir banker olan Hristaki Zografos, bu alanı satın almış, yeni bina yaptırmış, bina yirmi dört dükkan ve on sekiz lüks daire olarak kullanılmış. 1940lı yıllarda devrimden kaçan Beyaz Ruslar, baronesler ve düşesler burada çiçek satmaya başlamış, pasajın adı zamanla çiçek pasajı olmuş. Zaman içinde restorasyonlar yapılmış, en son halini biliyorsunuz zaten, içeride çok sayıda meyhane var. Birçok kişinin aklına zaten Taksim veya Beyoğlu deyince burası geliyor, Çiçek Pasajı bir klasiktir, hala gitmediyseniz İstanbul’daki bir akşamınızı buraya ayırın, benim için de güzelce rakı için, meze yeyin. Çok kalabalık oluyor, rezervasyonu da ihmal etmeyin derim.

Adres: İstiklal Caddesi Saitpaşa Geçidi 176/6

Müz

Burası İstanbul’daki en güzel yerlerden biri olabilir. İçerisi bitki dolu, zaten daha ne olsun? Birbirinden güzel bitkileri, seramik tasarım ürünleri satın alabiliyorsunuz, kahvenizi de içebiliyorsunuz. Bu kadar bitkinin arasında sadece etrafın güzelliğine bakarak bile mutlu olabilirsiniz. Bulunduğu yeri de çok seviyorum hem kalabalık değil, hem ferah ve aydınlık. Çok güzel matcha latte yapıyorlar. Akşam yedide kapanıyor, aklınızda olsun.

Adres: Kuloğlu, Hayriye Cd. No:3

Homer Kitabevi

Müz’e giderken yolunuzun üzerinde, zaten duvarda asılı olan kitaplar dikkatinizi çekecektir. ‘’Blind date with a book’’ konseptini İstanbul’da yapan gördüğüm tek kitapçı. Kitaplar paketli, adını görmüyorsunuz, üzerinde sadece konusu ve fiyatı yazıyor, ilginizi çekeni alıyorsunuz. Bence hem bir blind date’e çıkın, hem de içeriye bir göz atın.

Adres: Tomtom, Yeni Çarşı Cd. No:52

Yapı Kredi Yayınları

Kitaplardan başlamışken İstiklal Caddesi’ndeki Yapı Kredi Yayınları’ndan bahsetmeden olmaz. Yapı Kredi Yayınları’nın bütün kitaplarını burada bulabilirsiniz, genellikle yüzde yirmi beş veya yüzde otuz indirim de uyguluyorlar. Yapı Kredi Yayınları’ndan hem çok güzel kitaplar çıkıyor hem de kendisiyle ilk tanışmamız da benim için önemli: 2001 yılında ben daha on yaşındayken Harry Potter serisinin ilk kitabı Felsefe Taşı’nın ve devamında diğerlerinin Türkçe çevirisi buradan çıktı.

Adres: İstiklal Caddesi No: 161

Beyoğlu Çikolatacısı

Burası ‘Beyoğlu Çikolatası’ kavramının yaratıcısı, 1924 yılında kurulan Elit Çikolata Fabrikası’nın çikolatalarının satıldığı dükkan. Neredeyse yüz yıldır buradaymış, çikolataları da gerçekten çok iyi. Özellikle sütlü bütün fındıklı ve bitter bütün fıstıklısını denemenizi tavsiye ederim.

Adres: Katip Mustafa Çelebi, İstiklal Cad. 69/A

Şirin Fırın

Galata Kulesi etrafında gezmeye doyamıyorsanız, size Galata Kulesi manzarası eşliğinde birbirinden lezzetli kahvaltılar yapabileceğiniz, tatlılar yiyebileceğiniz bir mekan önerisiyle geldim: Şirin Fırın. Her ürünü birbirinden lezzetli, mekan çok tatlı, çeşit bol. Daha ne olsun? Büyük Hendek Caddesi benim en sevdiğim caddelerden, mekan da tam olarak burada bulunuyor zaten. Bu arada tahmin edersiniz ki popüler bir yer, kalabalık oluyor o yüzden mümkünse hafta içi gündüz saatlerinde uğramanız en güzeli olur.

Adres: Şahkulu, Büyük Hendek Cd. No:16/A

Nan Şişhane

2013 yılında Milano’ya yaptığım seyahatte aklımda en çok kalan şey ‘Aperitivo’ kültürü olmuştu. Akşam üzeri bir mekanda içkinizi alıyorsunuz (şarap, Aperol, Bellini, kokteyl ne isterseniz) ve yanında açık büfedeki atıştırmalıklardan yiyorsunuz, keyif yapıyorsunuz. Özelliği şu: sadece içkiyi ödüyorsunuz, açık büfe atıştırmalıklar ücretsiz. Türkiye’de böyle bir kültür yaygın değil fakat Nan Şişhane, bunu Pazar, Pazartesi, Salı günleri 18.00-21.00 saatleri arasında yapıyor ve hem mekanın rahatlığı, hem çalışanların kibarlığı ile her zaman tercih edilebilecek bir mekan.

Adres: Evliya Çelebi, Meşrutiyet Cd. No:102a

Moretenders Cocktail Crib

Buradan Taksim Favorileri yazımda bahsetmiştim ama olur da o yazıyı okumayı unutursunuz (UNUTMAYIN TABİİ) falan diye bu riski göze alamadım ve tekrar yazıyorum: burası İstanbul’un en iyi kokteyl barı. O kadar iyi ki bu civarda olduğum her akşam istisnasız uğruyorum. Booty Call ve Cursed Vespucci favorim, aslında daha bol bol favori sayarım çünkü burada HER ŞEY güzel. Kokteyller kadar müzik de güzel, turşu ikram etmeleri de güzel, kokteyl yanında su getirmeleri de güzel. Kısacası, gidin ve deneyin. Sonra bana teşekkür edersiniz.

Adres: Asmalımescit Mah, Müeyyet Sk. No:5

Bir Cevap Yazın