Cihangir: Favori Mekanlar

Galata ve çevresinin müdavimi olduğumdan hep bahsederim. Cihangir de buralara yakın olduğu için epey vakit geçirdiğim yerlerden biri. Bu civarların yıllardır ne kadar popüler olduğunu konusunda hemfikiriz zaten. Her ne kadar ufak tefek ‘orası da bozdu artık’ gibi ifadelere maruz kalsa da (İstanbul’da bu cümleye maruz kalmayan tek bir yer var mı?) Cihangir hala güzel, hala bol bol gezilecek, zaman geçirilecek bir muhit.

Hep söylediğim gibi bir muhitte çok zaman geçirince çok mekan deniyorsunuz ve bir yerden sonra mutlaka bir ‘favoriler’ listesi çıkıyor ortaya. Bakalım Cihangir’de müdavimi olduğum mekanlar nerelermiş, buyrun size Cihangir favorileri listesi.

Geyik Coffee Roastery& Cocktail Bar

Kokteylleri ne kadar çok sevdiğimi bilirsiniz. İstanbul’da epey kokteyl peşinde koştum ve bu konudaki en iyi mekanlardan biri şüphesiz Geyik Coffee Roastery& Cocktail Bar. Cihangir deyince zaten buranın adı mutlaka geçiyor. Her daim kalabalık, içeride yer bulamazsanız (çok mümkün) kokteylinizi alıp gelen geçeni izleyip sohbet ederek kalabalığa karışabilirsiniz. Kokteyl yanında su getirmeleri ve ikram ettikleri tatlı fıstıkları favorim. Eğer şanslıysanız mekanın kedisi sizi bulup kucağınıza yerleşebilir, kediyle birlikte kokteyl içebilirsiniz. Menüden ne seçeceğinize karar veremezseniz barmenlere danışın, size istediğiniz gibi bir kokteyl hazırlayacaklardır. Bu arada burası her ne kadar kokteylleri ile meşhur olsa da kahveleri de iyi, aklınızda olsun.

Her gün 16.00- 02.00 arası açık.

Adres: Akarsu Ykş. No:22, Beyoğlu/İstanbul

Mellow Kitchen& Bar

Geyik’in biraz aşağısı, Cihangir’in en güzel, en özenli yemeklerini hazırlayan mekanlardan biri Mellow Kitchen& Bar. Menülerini dönem dönem değiştiriyorlar, farklı konseptlerle güzel lezzetler sunuyorlar. Arada ‘günübirlik meyhane’ geceleri oluyor, geçtiğimiz yılbaşında da ‘İspanyol Gecesi’ konseptleri vardı. Konsept veya yemek ne olursa olsun büyük bir özenle hazırlanan yemekleri, her zaman çok lezzetli. Keyifli, şık bir yemek isterseniz Cihangir’deki en iyi adreslerden biri burası.

Her gün 13.00- 02.00 arası açık.

Adres: Akarsu Ykş. No:30, Beyoğlu/İstanbul

Miss Pizza

Cihangir’de minik bir İtalyan: Miss Pizza. Burası İstanbul’un en güzel pizzalarını yapan, minik, samimi bir pizzacı. Hamuru, malzeme kalitesi, şarapları, her şeyleri çok lezzetli. Eğer benim gibi siz de prosciutto ve burrataya bayılıyorsanız ‘pizza burrata al crudo’ favoriniz olacak. Tabii tek çeşit bu değil, onlarca pizza arasında damak tadınıza hitap edecek bir pizza mutlaka vardır. Birbirinden lezzetli başlangıçlarından da denemeyi unutmayın, yine prosciutto seven biri olarak prosciutto-melon en sevdiğim. Kısacası buranın her şeyi, tüm pizzaları lezzetli ve İstanbul’da bulabileceğiniz en iyi pizzaları burada yapıyorlar.

Her gün 12.00- 22.30 arası açık, mekan küçük olduğu için rezervasyon iyi bir fikir olabilir.

Adres: Kılıçali Paşa Mah.Havyar Sk. 5A Beyoğlu/İstanbul

Kronotrop

Kahvelerini çok sevdiğim için genellikle kahve istediğimde bir Kronotrop bulmaya özen gösteriyorum, Cihangir’deki şubeleri de favorilerim arasında. Yazın özellikle nitro cold brew’larını neredeyse her gün içiyorum. Nitelikli kahve istediğinizde Cihangir’deki en müdavim olunacak kahveci burası.

07.00- 23.00 arası açık, hafta sonları 08.00’da açılıyor.

Adres: Kuloğlu, Firuzağa Cami Sk. No:2/B, Beyoğlu/İstanbul

Yaşar Usta’nın Sorbe ve Dondurması

Sorbe deyince aklıma gelen ilk yer: Yaşar Usta. Yaşar Usta, aklınıza gelecek her türlü meyveden sorbe yapıyor. Öyle güzel yapıyor ki sorbeleri yerken sanki o meyvenin kendisini yediğinizi hissediyorsunuz. Meyveler mevsime göre değişiyor, benim favorilerim incir, kavun, vişne ve erik. Meyve dışında tahin, ceviz, çikolata gibi seçenekler de var. Hepsi lezzetli ama öncelik kesinlikle sorbeler. İstanbul’da ondan fazla şubesi var, Cihangir’deki bazen kışları kapalı olabiliyor, kışın gidecekseniz gitmeden önce aramak iyi bir fikir olabilir.

Adres: Bakraç Sk. No:9/A, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Bir Cevap Yazın