2019 Kararları

2018 yılının ilk dört ayı benim için epey zor olmuştu. Dört aylık heyet raporu alacak kadar büyük ve ciddi, sol dizimden ayağıma kadar, neredeyse üçüncü derece bir yanık vakasıyla geçti bu dört ay. İki ay yerimden bile kalkamadım diyebiliriz. Diğer iki ay da topallayarak geçti. Pansumanlar, kremler, kontroller derken dört ayın sonunda tam olarak olmasa da yavaş yavaş normal hayatıma dönmeye başladım. Sonra da zaten Mayıs oldu, yaz tatili yeni iş derken yıl bir anda bitti bile.

Her sene başlamadan bir düşünürüm önceki yıl ne yaptım diye, sonrası zaten klasik, yeni yıl kararları listesi! Kendimi bildim bileli listeleri çok seven biriyim, özellikle üniversite yıllarında her gün yüzde yirmisi uygulanan tonlarca liste yapardım. Şimdi o konuda çok daha iyiyim, yaptığım listelerin yüzde yetmişi uygulanıyor bazen daha bile fazlası.

O zaman bakalım 2019 yılında nelere odaklanacağım:

  • Yoga ve meditasyon. Yoga zaten yapıyordum, ama son altı aydır epey yüksek tempolu bir egzersiz rutinim var, araya biraz yoga eklemeyi planlıyorum. Meditasyon yapmak ise bana hep imkansız gelmiştir. Üzerinde durursam yapabileceğime dair bir his var içimde, belki de zamanı şimdidir diyerek bu sene meditasyona bir şans daha vereceğim. Özellikle ihtiyacım olduğunu düşünüyorum çünkü İstanbul’da çok yoğun bir yaşam temposu var, çok insan var, çok gürültü var. Enerji alanımıza çok fazla gereksiz şey giriyor.
  • Yeni bir dövme. Bir süredir minimal çiçek/bitki dövmesi var aklımda. Bu sene öyle bir şey yaptıracağım.
  • Yeni ülkeler ve şehirler. Şimdiden bir liste yaptım, zaten gezdikçe bloga yazacağım.
  • Yatmadan önce kitap. Bunu arada sırada yapıyorum fakat alışkanlık haline getirmeyi planlıyorum. Hem rahatlatıyor hem de sakinleştiriyor, bu sayede daha da çok kitap okuyabilmiş oluyorum.
  • Fotoğraf çekmek. Görsel olan her şey ilgimi çekiyor zaten ve fotoğraf da çok sevdiğim bir sanat, hem daha fazla fotoğraf çekmek istiyorum hem de bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum.
  • Fransızca. Aslında Fransızca İngilizce mezunuyum fakat bir süredir İngilizce ağırlıklı çalıştığım için Fransızcayı ihmal ettim, bu sene Fransızcamı geliştirmek için çalışacağım.
  • Resim ve çizim yapmak. Yeteri kadar zaman ayırmadığımı düşündüğüm bir diğer şey. Son yıllarda özellikle çizime odaklandım, bu sene renklerle de çalışacağım.
  • Haftada iki gün vejetaryen/vegan beslenmek. Genellikle sebze sevmeme rağmen yemediğim ayırdığım bir şey yok. Ama bu iki günde özellikle vejetaryen menü hazırlamayı planlıyorum. Geçen sene yapıyordum fakat kalıcı olmadı. Bunu yapmamın sebebi, sebze meyve yemenin bende yarattığı temizlik hissi. Temiz, güzel sebzelerin hücrelerimizi beslediği, bizi hafiflettiği bir gerçek. Et, balık, tavuk hepsini yiyorum ama her gün yediğimde beni ağırlaştırıyor gibi geliyor. Hem zaten sebze ve salata hazırlamayı çok seviyorum.

Şimdilik benim listem bu kadar. Senenin sonu için güzel bir kayıt oldu, neleri yapmışım neleri yapmamışım, neler eklenmiş göreceğiz.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın