Alice Müzikali

Alice in Wonderland hepimizin hikayesini bildiği ve defalarca sinemaya uyarlanan bir eser. Bu kez Zorlu PSM, BKM ve ID ortak yapımcılığında uyarlanarak sahnede.

Güzel isimleri bir araya getirmiş, benim Türk dizisi izleme alışkanlığım hiç olmadı ama başroller bir şekilde duyduğumuz, bildiğimiz isimler.

Gösteri arasız yaklaşık bir buçuk saat sürüyor, salon aşırı kalabalıktı ki zaten diğer temsillere de bilet kalmamasından anlaşıldığı üzere ilgi çok büyük. Bu ilginin temel sebebi ise oyuncuların ünlü olması, özellikle de Alice rolündeki Serenay Sarıkaya. Ben Serenay Sarıkaya’yı biraz yapmacık bulurum ama tamamen önyargısız izleyeceğime söz verdim kendime, zaten eleştirmen de değilim oyuncu da, burada yazdığım şeyler benim kendi fikirlerim.

Büyük emek olduğu belli olan bir yapım, dansçıları özellikle çok beğendim, koreografi zaten Beyhan Murphy’nin, modern dans konusunda Türkiye’nin önde gelen isimlerinden.

Dekorlara bayıldım bunun sebebi ise muhtemelen mantar ağırlıklı olması (mantara karşı özel ilgim var), renklerin bolca neon, parlak ve aşırı güzel olması, bol bol pırıltı, sim olması (buna karşı da özel bir ilgim var). Işıklar ve sahne, gerçekten büyülü bir dünyaya götürecek şekilde hazırlanmıştı. Kostümler de başarılıydı, rengarenk ve parlak bir dünyaya ait olmayı başaran tasarımlardı.

Oyunculuğa gelince, dediğim gibi benim işim eleştirmenlik değil sadece kendi fikrim olan birkaç şeyi belirtmek isterim. Serenay Sarıkaya’yı her ne kadar önyargısız izlesem de, yapmacık bulmaktan kendimi alamadım. Dans sahnesi zaten öyle aşırı yok, bolca şarkı söylüyor bana göre fena değildi oyunculuk dışında. Diğer oyuncular olmuş, yakışmış. Özellikle Tavşan rolündeki Enis Arıkan çok beğenildi seyirci tarafından.

Genel olarak bence güzel bir proje, çünkü Türkiye’de birbiri ardına dram projeleri yapılırken (çocuk kıza aşık olur ama kızın aslında kalp yetmezliği vardır düğünden bir gün önce ölür çocuk yeni bir kız bulur ama o da aslında yoktur, çocuk aslında şizofrendir sonra o da ölür) böyle rengarenk bir yapımla seyirci karşısına çıkmak hoş bir değişiklik olmuş. Böyle ve daha güzel projelerin devamı gelir umarım, dramdan biraz uzak kalmak Türkiye’ye iyi gelecektir.

Bir Cevap Yazın