Dublin Kitapçıları Rehberi 

Dublin seyahatimde gezdiğim gördüğüm yerlerin ve yediğim içtiğim şeylerin yanı sıra şehirde beni etkileyen bambaşka bir şey vardı: Dublin kitapçıları. Edebiyatla oldukça ilgili olduğum için benim ilgimi çok çekiyor olsada edebiyatla çok ilgisi olmayan birinin bile bileceği Oscar Wilde, James Joyce, Samuel Beckett, Bram Stoker gibi dünyaca ünlü yazarların çıktığı bir ülkede güzel kitapçıların olması son derece normal ve beklenen bir şey aslında. Normalde de gittiğim her yerde kitapçı gezmeyi severim fakat gittiğiniz yerin hem edebiyatını hem ana dilini biliyorsanız alma ihtimaliniz olan kitap sayısı çok fazla oluyor. Bu yüzden benim gibi bavulunuza onlarca kitap sıkıştırıp dönme ihtimalinize karşı bavulu çok da doldurmamanızı tavsiye ederim. (Bir de buradan Brüksel’e geçip oradan da Fransızca kitaplarla çantayı doldurdum, dönüşte kaç kg ile döndüm bilmek istemezsiniz.)

Dublin’in güzel kitapçılarını şöyle bir derledim ve ortaya güzel bir liste çıktı, hadi birlikte inceleyelim. 

Hodges Figgis

1768’den beri kitap satan Hodges Figgis, bugüne kadar birçok yer ve şekil değiştirerek bugünkü yerine 1992 yılında gelmiş. Şehrin popüler sokaklarından biri olan Dawson Street’te kocaman bir mağaza. Konusu ne olursa olsun aradığınız birçok kitap burada yüksek ihtimalle vardır, hem de içerisi de güzel burayı mutlaka listenize ekleyin. 

Ulysses Rare Books 

Konum olarak Hodges Figgis’e çok yakın bir yerde bulunan Ulysses Rare Books adı üzerinde öyle her yerde bulamayacağınız kitaplar satıyor. Birçok eserin ilk basımları dahil olmak üzere çok eski basımları ve özel ciltleri burada sergileniyor ve satılıyor. Tabii nadir bulunan kitaplar oldukları için de 80 Euro’dan başlayan fiyatları olduğunu da bilmek lazım. Bir şey alacak olsanız da olmasanız da bu minik tatlı dükkanın mutlaka görülmesi gerektiğini düşünüyorum. 

Books Upstairs 

Çok tatlı bir dış görüntüye sahip olan Books Upstairs’in üst katı cafe olarak hizmet veriyor ve içinde ikinci el ve indirimli kitap satan bir bölüm mevcut. Yani buradan hem yeni kitap satın alabilir, hem indirimli bölüme bakabilir, hem de cafesinde keyif yapabilirsiniz. Bu arada Dublin Bar Rehberi’nde bahsettiğim Guinness’in çok güzel olduğu Bowe’s Pub’a aşırı yakın bir konumda bulunuyor o yüzden kitap alışverişi sonrası bir Guinness de iyi fikir olabilir, aklınızda olsun. 

The Winding Stair 

Hem restoran hem de kitapçı olan bu tatlı dükkan, Temple Bar bölgesine yakın bir yerde bulunuyor. İnternete yazdığınızda direkt olarak sadece restoran gibi gösterebilir, aldanmayın çünkü aynı zamanda kitapçı. 

Dubray Books

Bir kitapçı zinciri olan Dubray Books, yukarıdakilere göre öyle çok da özellikli değil ama kitap çeşidi çok fazla, o yüzden normal kitapçı diye es geçmeyip buraya da uğramanızı tavsiye ederim. Grafton Street’te yer aldığı için ben her geçtiğimde uğrayıp bir kitap alıp çıkıyordum ve aradığım birçok kitabı da burada bulmuştum. 

Dublin kitapçıları rehberinin sonuna geldik, eğer ben Dublin’le ilgili biraz daha fazla şey öğrenmek istiyorum diyorsanız sizi Dublin Gezi Rehberi’ne, Dublin Yeme İçme Rehberi’ne ve Dublin Bar ve Gece Hayatı Rehberi’ne de bekleriz. 

Bir Cevap Yazın