Budapeşte Yeme İçme Rehberi- Budapeşte’de Ne Yenir?

Macar yemekleri deyince aklınıza ilk olarak ne geliyor? Muhtemelen aynı şeyi düşünüyoruz: gulaş. Gulaş ve benzeri yemekler Orta Avrupa’da son derece yaygın olduğu için aslında Budapeşte’nin yerel yemekleri de eğer daha önce Orta Avrupa’nın herhangi bir yerine seyahat ettiyseniz size çok da yabancı gelmeyecektir. Tabii ki kendilerine özgü yemekleri var ama genel olarak yakın coğrafyalardaki yemekler birbiri ile benzer tarzda oluyor. Yerel yemekler dışında cafeleri, restoranları ve gece hayatını da inceliyor olacağız. Hadi başlayalım. 

Yerel Yemekler 

Bahsettiğim üzere Budapeşte’deki yerel yemeklere Orta Avrupa’dan az çok aşinayız, tek tek detaylı da bakmak gerekirse şöyle bir liste çıkarılabiliyor: 

 • Chicken paprikash: Paprika, Budapeşte’nin simgelerinden biri gibi bir şey diyebiliriz, her yerde paprika göreceksiniz. Her yerde derken gerçekten her yerde: hediyelik dükkanlarda paket paket paprika ve paprika sos satıyorlar, paprikalı magnetler anahtarlıklar falan derken benim için bir yerden sonra Budapeşte= paprika haline gelmişti. Chicken paprikash da paprika soslu tavuk. Yanında nokedli (bir çeşit makarna/hamur) ile servis ediyorlar, üzerinde de ekşi krema var.
 • Paprika ile ilgili bir not: neden olduğunu bilmediğim bir şekilde paprikanın isli ve acı olduğuna inanmıştım ama öyle bir şey yokmuş. Paprika bildiğimiz tatlı biber aslında, acı ise acı olduğunu belirtiyorlar (csipospaprika acı olan) dolayısıyla aksini belirtmedikleri sürece chicken paprikash da paprikalı diğer yemekler de acı değil. 
 • Gulaş: Bu sefer bildiğimiz bir yerden geliyor: Macar Gulaşı. Sebze ve etin bir araya getirilerek sulu yemek haline getirilmesi ile yapılan gulaş, Macaristan’ın en ünlü yemeği diyebiliriz. Yerel restoranlarda mutlaka denk geleceksiniz, evet bunun içinde de paprika var ama anlattığım üzere acı değil tatlı paprika. 
 • Balıkçı Çorbası: Gulaşın daha sulu ve balıklı hali olarak düşünebileceğimiz Fisherman’s Soup sebzeli balık çorbası ve tabii ki içinde paprika var. 
 • Langos: Sokak lezzetlerinin başında gelen langos, kocaman kızarmış bir hamur, üzerine de ne isterseniz koyuyorlar, Türk mutfağından referans isterseniz hamuru pişi hamuruna benziyor diyebiliriz. Geleneksel halinde rendelenmiş peynir ve ekşi krema var, bence en güzeli de o (eğer size fazla sade gelirse çeşit çeşit peynir, sosis, soğan gibi seçenekler var hatta cacıklısı bile var o derece seçenek çok). Bu arada porsiyon devasa, bunu yemekten sonra denemek yerine direkt öğün olarak yiyebilirsiniz hatta öyle yapın direkt. Bu arada eğer mümkünse sipariş sonrası taze hazırlıyor olmalarına dikkat edin, yapıldığı an servis edilmezse aşırı yağ emmiş yumuşak ve lezzetsiz bir hamur parçasına dönüşüyor ve öylesini denerseniz hiç sevmeyebilir, Elvan bize bu saçma yiyeceği neden önerdi diyebilirsiniz. 
 • Töltött Kaposzta: Lahana sarması diyebiliriz bunun için de, zaten Orta Avrupa’da en çok görebileceğiniz ilk 3 sebzeden biri lahana. Bizimkine benzer bir şekilde içini etle dolduruyorlar, üzerinde ekşi krema ile servis ediyorlar. 
 • Meggyleves: Bu biraz ilginç gelebilir çünkü kendisi vişne çorbası. Ekşi krema ve şeker ile yapılıyor ve soğuk servis ediliyor, aslında bir yaz yemeği diyebiliriz. Tatlı da olduğu için çok tuhaf bir şey değil. 
 • Vişneli Strudel: Genelde elmalı halini bildiğimiz strudel burada da yaygın olarak bulunuyor, elmalısı her ne kadar güzel olsa da vişneli hali kesinlikle daha güzel (burada herhangi bir objektif yorum bulunmamaktadır ben vişne çok seviyorum). 
 • Kürtöskalacs: Eğer Prag’da gittiyseniz trdelnik’i hatırlarsınız. Trdelnikle temelde aynı şey, bir çubuğa sarılarak pişirilen lezzetli bir hamur, yine oradaki gibi sade, çikolatalı, kremalı, dondurmalı gibi birçok farklı şekilde servis ediyorlar. Sokak lezzetleri listesinin başında geliyor. 
 • Sponge Cake (Somloi Galuska): Budapeşte seyahatimin yıldız tatlısı olan bu kek-pasta benzeri şeyi ben çok sevmiştim çünkü hem doku hem tat olarak çok lezzetli. Biraz dağınık bir pandispanya hamuru gibi bir şeyin üzerine bolca çikolata sosu ve krema koyuyorlar, çok da lezzetli oluyor. 

İçkiler 

 • Biralar: En çok rastlayacağınız biralar Dreher ve Soproni. 
 • Palinka: Buraya özgü, yüksek alkollü bir içki. Farklı meyvelerden yapılan farklı çeşitleri var. Barlarda da bulabilirsiniz, hediyelikçilerde de satıyorlar. Özellikle Great Market Hall, her çeşidini ve boyunu bulabileceğiniz yer. 
 • Unicum: Jagermeister’ın Macar versiyonu diyebiliriz. Yine hem barlarda hem hediyelikçilerde bulabilirsiniz. 

Yerel restoranlar

Paprika Vendeglö

Chicken Paprikash yemek için en çok önerilen yerlerden biri olan Paprika Vendeglö’yü Hösök Tere tarafına gittiğiniz gün yemek yemek için tercih edebilirsiniz çünkü çok yakınlar (bkz. Budapeşte Gezi Rehberi). Burada birçok yerel yemeği bulabilirsiniz, yemek üstüne mutlaka sponge cake’i deneyin. Bu arada porsiyonlar büyük, o da aklınızda olsun. Bir de burası popüler olduğu için rezervasyon yaptırmak da iyi fikir olabilir, ben öylesine gidip direkt oturduktan sonra arkamda kocaman bir sıra oluşmuştu, rezervasyonsuz gelenleri epey bekletiyorlar. 

Adres: Dózsa György út 72

Belvarosi Disznotoros

Yerel lezzetleri tek tek denemek için harika bir yer. Rastgele her şeyi deneyebilirsiniz burada. Ben bir sosis seçip oradaki teyzeye buranın en geleneksel tabağını yapar mısınız bana demiştim mesela, içine değişik bir patates püresi ve Macar stili turşular koymuştu gayet de güzeldi. Ana yemek yan yemek birçok seçenek var, fiyatlar restoranların altında, genelde buraya Macarlar geliyor ve hızlıca yiyip kalkıyorlar, özellikle öğlen ve akşam saatlerinde de oldukça kalabalık oluyor. 

Adres: üç tane var bildiğim kadarıyla şehirde, ben Kiraly Utca’dakini denedim. 

Great Market Hall

Hediyelik, kahvaltılık, salam sosis turşu gibi yerel lezzetler gibi birçok şeyin bir araya geldiği kocaman bir alan düşünün, işte Great Market Hall. Buraya mutlaka gitmenizi öneririm çünkü gerçekten de tadabileceğiniz çok fazla şey var ve turistler arasında da bilinmesine rağmen peynir ve şarküteri standlarında görebileceğiniz Macar teyze ve amcalardan dolayı lokallerin de tercih ettiğini anlıyorsunuz. Hediyelik olayını da direkt buraya bırakabilirsiniz. Paprika, palinka gibi yerel lezzetlerden satın almak isterseniz de burada var, magnet anahtarlık ve birtakım el işleri de üst katta bulunuyor. Buradaki şeyleri incelemek için şöyle rahat iki saat ayırın, binası da çok güzel. 

Adres: Vámház krt. 1-3

Diğer öneriler: Menza Etterem es Kavehaz, Hungarikum Bisztro, Cafe Kör, Tüköry Etterem. Buralar da lokal Macar restoranları, gittiğiniz yerlere yakınsa bir bakarsınız. 

Restoranlar ve Barlar

New York Cafe 

Budapeşte’nin görsel olarak en güzel, en ikonik cafesi olan New York Cafe’ye gitmeden dönmemenizi öneririm gerçekten o kadar güzel ki çıkamıyorsunuz. Ben şöyle bir uğrayayım diye gidip kahvaltı etmiştim, tabii burada fiyatlar şehrin genelinden çok daha yüksek ama bu durum çok da şaşırtıcı değil. Çok popüler olduğu için son derece kalabalık oluyor, girişinde sizi bekletmeleri olası o yüzden hafta sonu kahvaltısı veya akşam saatleri yerine daha sakin saatlerde gidecek şekilde ayarlayabilirsiniz programınızı. 

Adres: Vámház krt. 1-3

26 Budapest 

Yemyeşil bitkiler içinde, ferah bir yerde yemek yemek veya içki içmek isterseniz 26 Budapest harika bir seçenek. Kahvaltıyı da burada yapabilirsiniz fakat yemeklerini denemediğimi de belirteyim, sadece şarap içmek için gitmiştim. 

Adres: Király u. 26

Pick Bistro& Deli 

Parlamento binasının olduğu meydanda oturup meydana karşı bir şeyler içmek ve etrafı izlemek isterseniz, hava da güzelse Pick Bistro’da bir bira veya şarap içmenizi tavsiye ederim. 

Adres: Kossuth Lajos tér 9

Szimpla Kert

Budapeşte hakkında bir iki araştırma bile yaptıysanız yıkık binalardaki barların popülerliği hakkında bir şeyler görmüşsünüzdür, bunların en meşhur olanı ise Szimpla Kert. Bar adeta müze gibi, her yerinden ilginç bir şey çıkıyor ve gez gez bitmiyor. Buranın hem gecesini hem gündüzünü görmenizi tavsiye ederim çünkü gece çok kalabalık ve karanlık oluyor, yüksek sesli müzik oluyor haliyle ve de her yere rahat rahat girip çıkamıyorsunuz, yani gece eğlenmek için gidin. Gündüz ise çok fazla insan olmadığı ve aydınlık olduğu için müze gezer gibi tüm odaları istediğiniz kadar inceleyebilirsiniz. 

Adres: Kazinczy u. 14

Kisuzem 

Biraz daha lokal ve küçük bir bara gitmek isterseniz Kisuzem’e bekleriz. Yine ruin pub tarzında ama hem daha küçük hem de genelde lokaller tarafından tercih ediliyormuş. Ben buraya bayağı erken bir saatte gitmiştim, akşamları kalabalık oluyor. 

Adres: Kis Diófa u. 2

Mazel Tov

Burası da yine yüksek tavanlı, ferah bir bar-restoran. İçki içmek için de atıştırmalık bir şeyler yemek için de uğrayabilirsiniz, yine popüler bir yer olduğu için akşamları ve hafta sonları kalabalık olacaktır. Burayı tam olarak bar değil de bir tık daha restoran gibi düşünebilirsiniz. 

Adres: Akácfa u. 47

Parisi Udvar: Burası da çok önerilen, görüntü açısından son derece etkileyici yerlerden biri ama benim gitme fırsatım olmamıştı, siz listeye alın. 

Sokak Lezzetleri 

Retro Langos 

Yukarıda bahsettiğim langosu yemek için en popüler yerlerden biri burası, taptaze yapıyorlar o yüzden burayı özellikle rotaya eklemeniz keyifli olacaktır. Taptaze kızarmış sıcak bir hamur, üzerine rende peynir ve ekşi krema olan bir şey zaten nasıl keyifsiz olabilir?

Adres: Bajcsy-Zsilinszky út 25

Molnar’s Kürtoskalacs 

Meşhur tatlı olan kürtoskalacs için de en popüler yerlerden biri burası. Ben yarım porsiyon üzerine dondurmalı ve karamel soslu almıştım, karamel sos ve dondurma bence dandikti ama hamur güzeldi, gerçi hava 35 derece olduğu için dondurma iyi gitmişti. Neyse, birçok seçeneğiniz var siz bakarsınız. 

Adres: Váci u 31

Gelarto Rosa 

Şehirlerin en turistik yerlerine ve meydanlarına olan takıntım yüzünden dört kez gittiğim Gelarto Rosa, dondurmayı gül şeklinde servis ediyor ve ben bu numarayı her seferinde yiyorum nedense. Dondurması ortalama, bence sorbeleri çok güzel. Özellikle frambuaz, yaban mersini ve fesleğen-limon ikilisi çok güzeldi. Şekli de güzel olduğu için her gözüme çarptığında gidip alıyordum. Çok popüler ve çok turistik bir yerde olduğu için epey bir sıra oluyor, ama hızlı ilerliyor. 

Adres: Szent István tér 3

Karavan Street Food 

Farklı sokak lezzetlerini ve mutfaklarını bir araya getiren hem de içkinizi de alabileceğiniz bir street food alanı Karavan. Hava güzelse kesinlikle tavsiye ederim, konsept olarak ve lezzet olarak gayet güzel. Macar lezzetlerini de bulabilirsiniz, langos da yapıyorlar. 

Adres:  Kazinczy u. 18

Freyja The Croissant Story

Şehrin en meşhur kruvasancısı olan Freyja, modern bir kahvaltı mekanı gibi ama öyle devasa bir yer gibi düşünmeyin çünkü hem minik hem de ye-kalk bir yer. Ben gittiğimde pek bir şey kalmamıştı, fıstık dolgulu olandan yedim çok bayıldım da diyemeyeceğim biraz fazla yağlıydı, ya da benim beklentim yüksekti bilmiyorum. Kahveleri de güzel, ben gittiğimde olmayan başka seçeneklere denk gelirseniz şans verebilirsiniz. 

Adres: Szövetség u. 10-12

Great Market Hall 

Great Market Hall hem sokak lezzetleri hem de yerel lezzetler kategorisine giriyor çünkü bahsettiğim gibi çok seçenek sunuyor ve de gerçekten lokal pazar olduğu için her şeyin güzelini bulabiliyorsunuz. Burada yerel yemekleri tatmak isterseniz büfe gibi restoranlar da var o yüzden etrafta iyice dolanın. 

Budapeşte Yeme İçme Rehberi- kısa kısa 

 • Yerel yemekler Orta Avrupa mutfağına aşinaysanız pek de yabancı gelmeyecektir, ama gulaş gibi yemekler gerçekten de Macaristan’a aitmiş. 
 • Yine yerel yemekler sıcak ve ağır olduğu için yazın öyle çok da insanın canı istemiyor, bir iki kez deneseniz yeter gibi. 
 • Yeme içme ve barlar için Kiraly Utca’yı bir yere not alın (utca sokak demek), bu sokak ve çevresinde çok fazla bar ve restoran var, yukarıda bahsettiğim birçok yer buralarda. 
 • Fiyatlar nasıl derseniz, içkiler gayet uygun ama yemekler aşırı ucuz diyemem, İstanbul standartları gibi fiyatlar. Detaylı bütçe bilgisi için Budapeşte Yeme İçme Rehberi’ne bakabilirsiniz. 
 • Szimpla Kert’e hem gece hem gündüz iki kez uğramayı unutmayın. 
 • Bar ve restoranların bir arada bulunduğu bir pasaj gibi olan Gozsdu Udvar’a da bir göz atmadan geçmeyin (Kiraly Utca’da yer alıyor).

Budapeşte Gezi Rehberi’ne de bekleriz!

Ayrıca benim seyahatimin sebebi olan Ozora Festival’e de bir göz atmak isterseniz, o da burada.

Bir Cevap Yazın