2019 Konserleri I (Ocak-Haziran)

2019 yılında bol bol müzik dinleyip dans edeceğiz gibi duruyor, en azından benim için öyle. Bu senenin ilk yarısında her ay sevdiğim bir grubun konseri var, özellikle de Infected Mushroom’u sabırsızlıkla bekliyorum (kendilerini zaten aşağıda aşırı övdüm biraz da burada öveyim, en sevdiğim grup sonuçta). Bir de İKSV’nin düzenlediği İstanbul Müzik Festivali var, o da heyecanla beklenenlerden.

Burada yazmadığım yüzlerce konser daha var tabii, ben en sevdiklerimi seçtim. 

Şubat 

Hooverphonic – 27-28 Şubat, 1 Mart, 20.30

Zorlu PSM Studio

Hooverphonic, 1995 yılında kurulan Belçikalı bir trip-hop grubu. Trip-hop, daha düşük tempolu bir çeşit elektronik müzik olarak tanımlanabilir sanırım (ya da ben öyle tanımlıyorum). 

Hooverphonic’le ne zaman tanıştığımı hatırlamıyorum ama sanki 2013-2014 yılları gibi geliyor. Tabii ki çoğumuz gibi ilk duyduğum şarkısı Mad About You olmuştu, çok sevmiştim, böyle hafif karanlık ama melodik, aşırı güzel.

28 Şubat ve 1 Mart biletleri tükenmiş, sadece gişede 27 Şubat için bilet satıyorlarmış, haberiniz olsun. 

Mad About You’dan sonraki favori şarkılarımdan birini de buraya ekliyorum.

Mart

Sofi Tukker, 30 Mart, 21.00

Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

Benim gibi yerinde duramayanlar için süper keşif: Sofi Tukker. 2017 yılında Grammy adayı bile olmuşlar. Aslında şarkılarını sürekli duyuyormuşum radyoda, reklamlarda da şarkıları çok kullanılmış epey popülerler, ama isim olarak tanışmam biraz geç oldu. Aralık ayında ne konserler varmış bu sene diye araştırırken Biletix’in sitesinde görüp baktım kimmiş diye, sonra aaa bunlar onlar mıymış diyerek hemen bilet aldım tabii ki. Amerikalı bir ikili, dans pop, jungle pop gibi isimler veriliyor yaptıkları müziğe, bana bol bol enerji veren bir tarzları var, çok da sempatik buluyorum kendilerini. Tam dans etmelik konser. 

Şu şarkısı özellikle çok güzel:

Nisan 

Infected Mushroom, 13 Nisan

Life Park İstanbul

Ve işte bu senenin en mükemmel ekibi: INFECTED MUSHROOM. Kendilerinin 10 yıldır fanıyım, tanışmamız 2009. Türkiye’ye aslında 4-5 yılda bir geliyorlar fakat ben hiç izlemedim. Geçen sene diyordum gelseler de dinlesek, dans etsek diye sonra bir baktım Nisan ayında geleceklermiş. Biletler açıldığı an sahne önü biletimi aldığım bir konser kendisi benim için. İsrailli ikili goa trance- psychedelic trance yapıyor, ama öyle bir yapıyorlar ki eşi benzeri yok, kendi özgün tarzları sayesinde bilmediğiniz bir parçaları çalsa bile tanıyabilirsiniz. Yaptıkları müzik benim için yakıt gibi bir şey, beynim yenileniyor adeta dinlerken. Bİ ŞARKI BU KADAR GÜZEL OLAMAZ dediğim kaç tane şarkısı var bilmiyorum. Ne övdüm ama. En sevdiğim gruplar içinde ilk 3te yer aldığı için bu kadar heyecanlanmış olabilirim. 

Son albümünden bir şarkıyı buraya bırakıyorum, bir dinleyin. 

Mayıs 

Morcheeba, 3 Mayıs, 21.00

Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

Yepyeni açıklanan konserlerden: Morcheeba. PSM Jazz Festivali kapsamında gelecek olan İngiliz grup, 1990lı yıllarda kurulmuş ve Hooverphonic gibi trip-hop müzik yapıyorlar (çok şaşırdınız dimi çünkü yukarıda övdüğüm gruplardan hiçbiri elektronik müzik yapmıyormuş gibi). 

En sevdiğim şarkılarından biri, bol renkli klibiyle: 


Haziran

İstanbul Müzik Festivali 

Açılış Konseri: Tekfen Filarmoni Orkestrası&Seong-Jin Cho (piyano), 11 Haziran, 19.00

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

1994 doğumlu Seong-Jin Cho, 17. Uluslararası Chopin Piyano yarışmasında birincilik elde etmiş, zaten Chopin’i duyunca bende çocukluktan beri akan sular durur, kendisi en sevdiğim bestecidir. Fakat konser programında Chopin değil, ikinci en sevdiğim besteci olan Beethoven ve Lizst var. 

Seong-Jin Cho’nun muhteşem Nocturne performansını bir izleyin.

Lüksemburg Filarmoni Orkestrası&Yuja Wang (piyano), 15 Haziran, 20.00

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı 

Çılgın piyanist Yuja Wang ve Lüksemburg Filarmoni Orkestrası Tchaikovsky, Gershwin, Shostakovich ve Stravinsky ile karşımızda olacak. 

Dünyanın en güzel piyano konçertolarından biri olan Rachmaninoff’un 2 numaralı piyano konçertosu, Yuja Wang yorumuyla:

Şanghay Filarmoni Orkestrası&Fazıl Say, 30 Haziran, 20.00 

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

İşte muhteşem bir konser daha, 4. ve 5. Kategori biletleri daha çıktığı gün tükenmiş. Fazıl Say’ı ve Şanghay Filarmoni Orkestrası’nı Beethoven ve Dvorak ile dinleyeceğiz. 

Konserde seslendirilecek eser, yine Fazıl Say’dan: 

https://www.youtube.com/watch?v=6jlYp8DtMA4

Franz Ferdinand, 19 Haziran, 20.30

Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

İskoç Indie grubumuzu bilmeyen yoktur diye tahmin ediyorum zaten, yine bol danslı enerjik şarkılarıyla gideceğim konserlerden. 

Şu şarkısını çok severim: 

Şimdilik gözüme çarpan konserler bunlar. Genellikle türlü türlü klasik ve elektronik müzik arasında gidip geldiğim için, seçtiğim konserlerin türü aşağı yukarı aynı.

Temmuz-Aralık ayı için de konserler açıklandıkça yeni bir yazı gelecek. 

Bolca dans edeceğimiz ve bol klasik müzik dinleyeceğimiz bir yıl olsun! 

Görsel: https://music.monstercat.com/album/head-of-nasa-and-the-2-amish-boys


1 Yorum

Bir Cevap Yazın