Şubat 2023 Etkinlik Takvimi

Normalde şubatı sakin bir ay olarak görürüm fakat 2023 şubat etkinlikleri bence oldukça tatmin edici. Etkinliklerin detaylarına bakarsak bu ay oldukça keyifli konserler dinleyeceğiz gibi. Hadi birlikte bakalım, Şubat etkinlik takvimi nasıl, bu ay kimleri dinleyeceğiz, nerelere gideceğiz?

Elektronik/Alternatif Müzik

Santi & Tuğçe: 14.02.2023 – CerModern Ankara

Oldukça keyifli bir elektronik müzik ikilisi olan Santi ve Tuğçe, 14 Şubat’ta CerModern’de Ankaralılar ile birlikte olacak. Parçalarını dinlemek oldukça keyifli, parçaları insana yazı çağrıştırıyor. Hani böyle gün batımında hafif bir rüzgar eser, deniz kenarındasınızdır ve gökyüzünün muhteşem renklerini izliyorsunuzdur. İşte tam o sırada Santi & Tuğçe’den bir parça ile bir mojito, şahane gider. Tam bu senaryoya uygun şarkılar yapıyorlar. Henüz tanışmadıysanız sevdiğim bir parçasını bırakıyorum buraya.

Astrix: 18.02.2023 – Venue 42 İstanbul

Psychedelic Trance türünün artık en iyi ve en popüler isimlerinden biri haline gelmiş olan Astrix’i zaten eğer elektronik müziğe ilginiz varsa biliyorsunuzdur. Kendisi en son 2019 yılında İstanbul’a geldi, ayrıca Boom, Ozora (Ozora ile ilgili ayrıca bir yazım mevcut) ve Universo Paralello gibi dünyanın en büyük psychedelic trance festivallerinin vazgeçilmezidir, benim de en sevdiklerim arasında ilk üçtedir. Daha fazla anlatmama gerek yok, bütün gece dans etmek istiyorsanız Astrix’e bekleriz. En sevdiğim parçalarından biri olan ve aynı zamanda bu sene Boom ve Ozora festivallerindeki setinin başlangıç parçası olan Universo sizlerle. 

Bee Gee & Gaia Ekho: 18.02.2023 – Goodspaces İstanbul – Maslak

Elektronik müziğin Türk isimlerinden olan Bee Gee ve Gaia Ekho, 18 Şubat akşamı Maslak’ta Hereafter konsepti ile sahne alıyor olacaklar. 18 Şubat için danslı etkinlik alternatifi ikiye çıkmış oluyor bu etkinlikle birlikte. Gaia Ekho ne tarz çalıyor gitmeden bir dinleyeyim derseniz de Gardens of Babylon’dan bir setini sizlerle paylaşıyorum. 

Jay Jay Johanson: 24.02.2023, Milyon Performance Hall- Ankara, 25.02.2023, Dorock XL Fitaş Sahnesi- İstanbul

Ülkemize sık sık gelen isimlerden olan Jay Jay Johanson, bu kez İstanbul’dan önce Ankara’ya da geliyor. Müziği bana yer yer fazla melankolik gelse de bazı parçalarını oldukça rahatlatıcı da buluyorum. Sakin listelerimin sevilen parçalarından olan Vertigo’yu da buraya ekleyeyim.

FJAAK: 25.02.2023, Venue 42 Maslak – İstanbul 

Astrix’ten tam bir hafta sonra Venue 42’de yine bol danslı bir etkinlik var: bu kez FJAAK sahnede. Alman ikili geçtiğimiz sene yine şubat ayında hem İstanbul’a hem de Ankara’ya gelmişlerdi. Tekno seviyorsanız etkinlik aklınızda olsun, bir de Awakenings Festival’den bir set paylaşayım. 

CSO & BSO Klasik Müzik Konserleri 

Yalnızlar Günü Konseri & Sevgililer Günü Konseri: 13.02.2023-14.02.2023, Bilkent Konser Salonu

Bilkent Senfoni Orkestrası, Sevgililer Günü için oldukça güzel bir seçki ile karşımızda. Elgar gibi klasiklerin yanında Moulin Rouge, La La Land gibi popüler filmlerden eserlerden oluşan konseri sadece Sevgililer Günü için değil, bir gün öncesinde de Yalnızlar Günü konsepti ile planlamışlar. Hangisine bilet bulursanız gidin derim, tek başınıza ya da sevgilinizle fark etmez, son derece keyifli bir konser.

Geceye Serenat: 04.02.2023, Bilkent Konser Salonu

Bach’ın meşhur Brandenburg Konçertosu No:3’ün yanı sıra, Mozart ve Mendelsson’un eserlerinin seslendirileceği bu konser, BSO’nun bu ay en dikkat çeken konserlerinden biri.

Yeni Dünyadan: 18.02.2023, Bilkent Konser Salonu

En sevdiğim konçertolardan biri olan Dvorak 9, Beethoven’ın Egmont Uvertürü ve Tchaikovsky’nin Bir Rokoko Teması Üzerine Çeşitlemeler’i bir araya gelerek şahane bir program oluşturuyor. Konuk şef olarak Jaume Santonja, solist olarak da viyolonsel sanatçısı Zlatomir Fung sahnede olacaklar.

Gabriel Bebeselea & Daniel Ciobanu: 03.02.2023 – CSO Ada Ankara

Romanyalı şef Gabriel Bebeselea ve Romanyalı piyanist Daniel Ciobanu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile keyifli bir programda CSO Ada’da olacak. Prokofiev’in 3. Piyano Konçertosu’nun seslendirileceği bu konserde Lizst ile birlikte en iyi Macar bestecilerden kabul edilen Bela Bartok’un da bir eserini seslendiriyor olacaklar.

Klasik müzik demişken, en sevdiğim eserleri eklediğim listemi de sizlerle paylaşayım.

Opera & Bale Etkinlikleri

Ankara

Ankara Devlet Opera ve Balesi, şubat ayı boyunca Fındıkkıran’ı ve Tosca’yı sahneliyor olacak. Fındıkkıran, kış deyince ilk aklımıza gelen bale olmakla birlikte, Tosca da en bilinen operalardan biri (Viyana’da izlemiştim) o yüzden bu temsilleri de programınıza eklemeyi düşünebilirsiniz. Opera ve bale temsilleri ile ilgili en büyük sorun biletlerin anında tükenmesi oluyor, o yüzden biletlerin açıldığı an almak gerekiyor. Bilet durumunu ve diğer temsilleri incelemeniz için resmi sitenin linkini bırakıyorum.

İstanbul

İstanbul Devlet Opera ve Balesi bu ay La Bayadere ve La Boheme’i sahneliyor olacak. La Bayadere, rengarenk ve keyifli bir baledir, daha önce izlemediyseniz mutlaka tavsiye ederim. La Boheme ise yine Ankara’da sergilenen Tosca gibi bir klasiktir. Resmi sitenin linkinden temsil tarihlerini ve biletleri inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın