Roma Yeme İçme Rehberi: Makarna mı Evet Biraz Daha Lütfen

İtalyan yemekleri deyince hiçbirimizin aklına ‘ben ne yiyeceğim’ sorusu gelmiyordur herhalde, ülkemizde en çok bilinen ve en çok sevilen mutfaklardan biri olsa gerek İtalyan mutfağı. Aslında çok temel malzemelerle hazırlanan yemekler sunuyorlar (hamur- peynir- domates üçlüsü en başta hep) ve en temel şeylerin asıl lezzetli şeyler olduğunu bize kanıtlıyorlar bir bakıma. Bir de burada kabul etmemiz gereken mutlak bir gerçek var: gezi boyunca hayatımızda yemediğimiz kadar karbonhidrat yiyecek, makarnalara pizzalara boğulacağız. Ispanak yiyeceğinizi düşünmediniz, değil mi?

Roma her ne kadar çok turistik bir şehir olsa da hem fiyat hem seçenek bakımından son derece tatmin edici şeyler bulmak mümkün. Tabii her yerde olduğu gibi her şehre özgü yemekler var- özellikle onları deneme peşinde oluyorum mümkün olduğunca. Aslında seyahatlerimi elimden geldiğince uzun tutmaya çalışmamın en önemli sebeplerinden biri lokal yemeklerin hepsini deneme isteği oluyor, ama tabii listenin hepsini denemek mümkün olmuyor genellikle.

Roma’da en popüler yemeklerden ve tatlılardan bahsedecek olursak şöyle mini bir liste yapabiliriz: ravioli alla romana (Roma usulü ravioli, devasa ve çok lezzetli bir şey), cacio e pepe (peynirli ve karabiberli makarna diyebiliriz, yine çok lezzetli bir şey tabii ki), carbonara (cacio e pepe gibi ama bu sefer içinde işlenmiş domuz eti var), fettuccine alfredo (buna biraz aşinayız ama ASLA krema ve tavuk falan yok içinde o Amerikan uydurması imiş- tereyağı ve peynir ile yapılıyor), pizza al taglio (dilim pizza, fırınlarda satılıyor genellikle) ve tabii ki tiramisu. Tiramisu için önerilen üç farklı mekan vardı, hepsini de denedim, detaylardan bahsedeceğim. Dondurmayı sadece bir yerde yedik çünkü zaten öncesinde üç şehir gezdiğimiz için buraya gelinceye kadar dondurmaya doymuştuk.

Pizza meselesine gelecek olursak, benim için İtalyan pizzası Napoli pizzasıdır, Roma tarzı kenarları ince pizza ve dilim pizza tabii güzel hoş ama Napoli pizzası pizzaların kralıdır o kadar (iddialı laflar ediyorum biraz, idare edin). Bu iddialı düşüncelerim sebebiyle biz burada bi- iki kez pizza yedik ve seyahatin geri kalan kısmında hep makarna ve türevlerine yöneldik.

Başlamadan önce Roma Gezi Rehberi‘ni de hatırlatmak isterim, gezi yemeksiz yemek gezisiz olmaz.

Biz yemekten devam edelim, bakalım nerelerde neler yenmiş.

Roma Restoranları

Cul de Sac

Geldiğimiz ilk günün yemeğini burada yedik, minik ve keyifli bir restoran. Piazza Navona çevresindeyseniz burası meydana bir sokak uzaklıkta. Menüde çeşitli makarnalar ve yemekler bulabilirsiniz, biz lazanya ve ravioli yedik. Lazanyası fena değildi (sanırım ben lazanyayı biraz daha ıslak seviyorum) ama ravioli şahaneydi, keşke yine bulabilsem öyle devasa bir ravioli. Burrata da benim en sevdiğim peynirlerden biridir, yemeklerin yanında çok güzel gitti başlangıç tabağı olarak. Şarap tercihimiz de lokal şaraplardan biriydi zaten İtalya’da ve güzel bir restorandayız düşüncesi üzerine ne olduğunun çok da bir önemi yoktu bizim için (şaraptan anladığımı pek söyleyemem şimdi yalan olmasın).

Adres: Piazza di Pasquino, 73, 00186 Roma RM, Italy

Il Vero Alfredo

Burayı bulduğumuzda aslında bir aperitivo barın peşindeydik, o bar kapanmış mı yoksa biz mi bulamadık bir şeyler oldu ve biz de çok açız, e dedik madem buraya oturalım güzel birer makarna yiyelim. Burası nispeten yüksek fiyatlı kabul edilebilecek bir restorandı bu arada, duvarlarda ünlülerle çekilmiş fotoğraflar falan da vardı, (benim aklıma hep kebapçılar geliyor ünlülerle çekilmiş fotoğraflarla kaplı duvarlar görünce) zaten FETTUCCINE İMPARATORLUĞU diyor sitesinde, aklıma nasıl ÇİĞKÖFTE İMPARATORLUĞU gelmesin ki? Anlayabileceğiniz üzere buranın Fettuccine Alfredo’su meşhurmuş, gelmişken bir ondan bir de Cacio e Pepe yedik. İkisi de gayet güzeldi. Cacio e pepe İtalyancada peynir ve biber demek, gerçekten de içinde sadece pecorino peyniri ve karabiber var, sosu makarna suyu ile koyulaştırıyorsunuz. Alfredo’da ise tereyağı da var. Asla krema veya tavuk gibi şeyler eklemiyorlar, bildiğiniz mis gibi tereyağlı ve peynirli makarna.

Biz şarap sohbet ona buna gülerken yan masamızda iki rahibe sakince makarnalarını yiyorlardı, masalarına gidip üç yaş merakıyla merhaba rahibe hanımlar bana biraz hayatınızı anlatır mısınız diyesim geldi ama yapmadım, çok da sevimli duruyorlardı halbuki, etrafı huşu içinde izliyor gibiydiler. Onlara buradan selam gönderiyorum.

Fiyatları soracak olursanız cacio e pepe 13 euro gibi bir şeydi, fettuccine alfredo ise 19 euroydu yanlış hatırlamıyorsam.

Adres: Piazza Augusto Imperatore, 30, 00186 Roma RM, Italy

I Pizzicaroli

Hadi sizi Umbria bölgesine götürelim: Biraz şarap içeyim, biraz da yanında atıştırayım diyorsanız görebileceğiniz en iyi antipasti tabaklarından birini burası yapıyor (yine iddialı konuştum ama yani çok güzel demek istedim abartarak). Antipasti sepetinizi seçiyorsunuz (birkaç farklı seçenek var, peynir, şarküteri vs hem boyut hem çeşit olarak, sepet derken gerçekten sepetle geliyor) yanına da ev şarabınızı söylüyorsunuz, sonra bana teşekkür ediyorsunuz ve fotoğraf atıyorsunuz. Burası da yine Piazza Navona yakınlarında.

o sepeti yedikten sonra huzur dolmuşum

Adres: Via della Fossa, 9, 00186 Roma RM, Italy

Roma Barları

Open Baladin

İtalya ve içki demek aslında şarap demek tabii çoğumuz için, ama ben biraz da bira içeceğim yeter şarap şarap diyorsanız Baladin güzel bir seçenek. Yemek yiyeceğim diyorsanız burada hamburger gibi alternatif yemekler de bulabilirsiniz (evet İtalya’da hamburger alternatif bence, onca makarna arasında), ortam da keyifli. Biraları çeşit çeşit, damak zevkinize göre bir şey mutlaka vardır, siz barmene bir sorun.

Adres: Via degli Specchi, 6, 00186 Roma RM, Italy

Salotto 42

Şehirde gezilecek yerleri gün içinde beşer kere gezdikten ve yorulduktan sonra akşam üzeri burada kokteyl keyfi yapmayı bir rutin haline getirmiştim (dört gün de kalsam bir şeyi rutin haline getirmekten hoşlanırım), burası aslında turistik şeylerin tam ortasında ama neden bilmiyorum hafif gizli de kalıyor hissi verdi bana, belki kapısı tamamen sarmaşıklarla kaplı olduğu için olabilir.

Çok güzel kokteyl yapıyorlar, özellikle ‘Fior di Spritz’ çok lezzetli ve şık bir kokteyldi. Paco de Lucia çaldıkları için de ayrıca sevmiş olabilirim. Eğer öğlen saatine denk gelirseniz aperitivo da var ama ben onu denk getiremedim ve saatleri tam olarak anlayamadım hiç.

Adres: P.za di Pietra, 42, 00186 Roma RM, Italy

Roma Kahvecileri

İtalya temalı bütün yazılarımda bahsettiğim gibi İtalya’da kahve kültürü bizim bildiğimizden biraz farklı. Kahve genellikle ‘bir mekana gidelim saatlerce oturup sohbet edelim o sırada da kahve içelim’ gibi bir tema ile değil daha çok ayakta, hızlıca içip güne devam edecek şekilde tüketiliyor. Tabii ki isterseniz oturup sohbet ederek de kahve içebilirsiniz ama barda ayakta içtiğiniz kahve ile oturup içtiğiniz kahvenin fiyatı aynı olmuyor, biri 1 Euro iken diğeri bir anda 5 Euro olabiliyor.

Listeleyeceğim kahveciler son derece turistik ve güzel kahve yapan yerler.

La casa del caffe tazza d’oro

Pantheon’un hemen dibinde, burada hem kahvenizi içebilirsiniz hem de paket kahve alıp evinize götürebilirsiniz. Çok turistik olduğu için sürekli çok kalabalık bir yer, aklınızda olsun.

Adres: Via degli Orfani, 84, 00186 Roma RM, Italy

Antico Caffe Greco

1760’da açılan Caffe Greco, Roma’daki en eski ve İtalya’daki ikinci en eski barmış (Venedik’teki Caffee Florian bu işlerin ilki, Venedik Rehberi’ne bakabilirsiniz) ve zamanında Stendhal, Goethe, Mendelssohn, Wagner gibi isimler burada takılıyormuş. O yüzden haliyle çok turistik ve meşhur bir yer. İspanyol Meydanı’na çok yakın, oraları gezerken mutlaka bir cappucchino için burada. Belirtmeden geçmeyeyim, barda kahve içme ve içeride oturup kahve içme arasındaki fiyat farkı en yüksek mekanlardan biri burası, baştan bilin de oturduktan sonra espresso doppio’ya 10 Euro mu vereceğim ben şimdi demeyin diye söylüyorum.

amcacığım neden kızdın?

Adres: Via dei Condotti, 86, 00187 Roma RM, Italy

Sant’Eustachio il Caffe: Burası da yine gezerken denk gelebileceğiniz eski, meşhur ve turistik sıfatları üçlemesine sahip bir kahveci.

Roma’da Tatlı

Pompi

Roma’da tiramisu deyince karşınıza çıkacak ilk önerinin bu olacağını size garanti edebilirim. Özellikle Türkler burayı o kadar çok seviyor ve o kadar çok öneriyor ki, çalışanlar çat pat Türkçe konuşuyor o derece yani, siz düşünün. Burada çeşit çeşit tiramisu var; orman meyveli, çilekli, fıstıklı fındıklı falan aklınıza ne gelirse. Ben biraz gelenekselci olduğum için klasik tiramisu bence en iyisi. Ve eklemeden geçemeyeceğim: pompi’nin tiramisularını beğenmiş olsak da AMAN ALLAHIM BU NEDİR POMPİ FOREVERRRR moduna geçmedik, ki bilirsiniz ben iddialı konuşmayı severim. Güzeldi, bir daha yer miyim yerim herhalde ama daha güzelini denedim (insert merak uyandıran ve hafif geren film müziği here).

Tiramisuların porsiyonu 4 Euro, çeşidi fark etmiyor.

Two Sizes

İşte bizim Roma tiramisu favorimiz: Two Sizes. Adından da anlaşılacağı üzere burada bir büyük bir küçük iki boy tiramisu var. Hiç diğer çeşitlere aldanmayın, birer tane büyük boy klasik tiramisu alın ve keyfini çıkarın. Burası yukarıda bahsettiğim Cul de Sac’a çok yakın, güzel bir yemek sonrası tatlı keyfi yapmak iyi bir fikir olabilir. Burası da zaten Roma- tiramisu araması yaptığınızda karşınıza çıkacak önerilerden biri.

Adres: Via del Governo Vecchio, 88, 00186 Roma RM, Italy

Zum

Şehirdeki bütün tiramisuyu yeme amacıyla gerçekleştirdiğim Roma seyahatimde burayı da es geçmedim. Buraya gittiğim anı hatırlıyorum: artık seyahatin son bir- iki günü, yemek yemekten mahvolmuş ama o tiramisu denenecek diyerek amaçlarının peşinde koşan biri….. Hatta selfie çekmişim niyeyse ve kameraya falan bakmıyorum elimde tiramisu var suratım şişmiş falan artık yemek yemekten gerçekten bambaşka biri olmuşum (halka kapalı fotoğraf tabii ki). Neyse, yeterince gereksiz detay sonrası asıl konu tiramisu. Buranın tiramisuları da bence gayet güzeldi, hatta diğerlerine göre daha az şekerli ve o yüzden daha yoğun bir tadı var, tavsiye ederim. Yine de favorim Two Sizes galiba. Burası ikinci.

Adres: Piazza del Teatro di Pompeo, 20, 00186 Roma RM, Italy

Giolitti

İtalya deyince tabii ki aklımıza dondurma geliyor ama yukarıda da bahsettim, biz on günde dondurmaya o kadar doymuştuk ki Roma’da sadece Giolitti’yi denedik. Tabii ki güzeldi, ben özellikle sorbet hayranıyım.

Adres: Via degli Uffici del Vicario, 40, 00186 Roma RM, Italy

Roma Fırınları

Roma’daysanız kahvaltıda cornetto yiyeceksiniz tabii ki. Cornettoyu bol kremalı bir kruvasan gibi düşünebilirsiniz, kremalar da çeşit çeşit: sade, çikolatalı, fıstıklı ne ararsanız var. Ben her şeyin sadesi güzeldir ekibinin büyük bir destekçisi olarak tabii ki sade kremalısını önereceğim. Bu arada İtalya seyahatinde bir yerden sonra midem o kadar devasa bir şeye dönüşmüştü ki kahvaltım üç cornetto, 4 shot espresso gibi bir şeydi en son dönmeden önce. Demek istediğim şey şu: cornetto bir tane yetmeyebilir, o zaman napıyoruz tabii ki iki üç tane yiyoruz.

son derece tombul bir cornetto

Cornetto bizdeki simit yaygınlığında tüketildiği ve bulunabildiği için her fırında bulabilirsiniz. Ama tabii ki hepsinin lezzeti aynı olmuyor. Fırından yepyeni çıkmış taze bir cornettoya denk gelmek son derece keyifli bir şey.

Il Fornaio

Burası hem önerilen fırınlardan biriydi, hem de canlı yerlerden biri olan Campo di Fiori tarafındaydı. Bolca cornetto aldığımız bir fırın ama ben özellikle denediğim enteresan bir şeyi paylaşmak istiyorum: sfogliatella. Bu aslında Napoli’ye özgü bir hamur işiymiş, ben gitmeden önce araştırma yaparken denk gelip listeye atmıştım. Asıl ilgimi çeken şey görüntüsü olmuştu, deniz kabuğu görüntüsünde kat kat hamur, içinde de sade krema var. Enteresan bir lezzet, tavsiye ederim. Tabii ki burada sfogliatella dışında da her türlü hamur işini deneyebilirsiniz.

Adres: Via Dei Baullari, 00186 Roma RM, Italy

Roscioli (en güzel cornetto)

Cornettoların o bahsettiğim en tazesine, en çıtırına burada denk geldik o yüzden burası benim için ayrıca önemli. Roscioli hem cornetto gibi hamur işi yapıyor hem de yemek yapıyor, yemeklerini denemedik ama cornettosu yüzde yüz garantili (benden).

Adres: Via dei Giubbonari, 21, 00186 Roma RM, Italy

Panifico Bonci (dilim pizza, Vatikan yakınında)

Pizza meselesini Roma’da çok da tutmadığımı söylemiştim ama fırınlardaki dilim pizza olayı keyifli. Vatikan’dan çıkmış aç aç etrafta gezerken Bonci’yi bulduk ve dilim pizzaya doyduk, güzel sistem tavsiye ederim.

Adres: Via Trionfale, 36, 00195 Roma RM, Italy

Diğer öneriler aka denemeye fırsat bulamadıklarımız:

Freni e Frizoni (kokteyl bar), Mimi e Coco (bar/restoran, Navona’ya çok yakın), Jerry Thomas (bar), Alfredo alla Scrofa (Alfredo’yu ilk yapan biziz iddiaları var, ne kadar doğru bilemem), Barnum (kahveci), Da Felice (burası da güzel bir restoranmış, Vedat Milorcuğumun tavsiyesi, rezervasyonla çalışıyorlar haberiniz olsun).

Makarnaları tiramisuları yerken arada beni de unutmayın, Roma Gezi Rehberi‘ne de bekleriz, arrivederci!

Bir Cevap Yazın