2020 Kararları

2020 sadece yeni bir yıl değil, yeni bir on yılın da başlangıcı aynı zamanda. Ben yenilikleri, yeni başlangıçları hep sevmişimdir, yenilik genelde bilmediğiniz bir şeye attığınız bir adımdır ve heyecan doludur.

Aralık ayını, yeni yıla yaklaştığımız için büyük bir hevesle beklerdim aslında, ama bu sene o moda giremedim, bir türlü yeni yıla giriyor olduğumuzu algılayabilmiş değilim. Kimseye hediye bile almadım bu sene. Normalde yeni yıl için hediye alışverişi büyük keyifle yaptığım bir şeydir, süsler, hediyeler, ışıklar… Hepsi çok neşeli gelir bana. Hala öyle geliyor, sadece Aralık ayındaymış gibi hissetmiyorum.

2018 Aralık’ta tek tek pişirip, paketleyip sattığım ve sevdiklerime hediye ettiğim gingerbreadler.

Yine de yıl sonunda klasikleştirdiğim yıl değerlendirmesini ve happy list’imi yaptım tabii. Yaşadıklarımı, tepkilerimi değerlendirmeyi ve yeni kararlar almayı sevdiğim için yıl sonlarında ‘yıl sonu üçlüsü’ adını verdiğim ekibin en sonuncusu, gelecek yıl için aldığım kararlar: 2020 kararları.

2019, bana beklediğimden fazlasını verdi. Yıl boyunca kendim için çok çalıştım. Aslında 2019 yılından pek çok anlayışı, inancı, kalıbı yıkarak çıktığımı düşünüyorum. Kendi fikirlerimi değiştirmeyi, (eğer ileriye adım atmamı sağlıyorsa) kendime karşı gelmeyi severim. Çünkü kendi fikirlerinizi, görüşünüzü olumlu yönde değiştirmeniz demek, kendinizin bir üst versiyonuna ulaşmanız demek bana göre.

2020 beklentilerime bir göz atalım o zaman.

Daha çok okumak, daha çok yazmak: Okumayı ve öğrenmeyi, daha sonra bunları dönüştürerek bir şeyler yazmayı çok seviyorum. 2019 yılında bunu bilinçli bir şekilde yapmaya başladım. 2020’de buna devam etmek, daha fazla yapabilmek istiyorum.

Odaklanmak: Bu sene dağılmadan, daha iyi odaklanabilmeyi öğrenmek istiyorum. Aslında yine 2019 bunun için çok güzel bir başlangıçtı, ama istediğim seviyeye gelmek için uzun bir yol var önümde.

Fotoğraf: Bu sene kesinlikle daha fazla fotoğraf çekeceğim. Özellikle blog yazarken ‘ee bunun fotoğrafını çekmemişim’ diye düşündüğüm anlar oldu, bu sene ona dikkat etmek istiyorum. Bir de benim fotoğraf ile ilgili herhangi bir teknik bilgim yok, sadece estetik algım biraz gelişmiş olduğu için kendimce ‘fena değil’ dediğim bir seviyede fotoğraf çekebiliyorum. Bu sene teknik ve photoshop öğrenmek istiyorum.

Blog: Dediğim gibi, daha çok yazmak ve daha iyi yazmak bu senenin hedeflerinden. 2019 yılında kırk küsür yazı yazmışım. Yine benzer tempoda yazmaya devam etmek istiyorum. Belki biraz daha fazla yazarım. Ayrıca yine fotoğraf gibi, bu işin teknik kısmı ile biraz ilgileneceğim.

Seyahat: Gezmekten, seyahat etmekten çok keyif alıyorum, biliyorsunuz. Bir de bu gezileri dönüştürebildiğim, özellikle somut bir ürün elde ettiğim için çok mutluyum. Bilinçli seyahat etmek insana çok şey katıyor, vizyonunu açıyor. 2019’da olduğu gibi 2020 yılında da bol bol seyahat etmek istiyorum, görmediğim yerler görmek istiyorum.

Yeni deneyimler: Bu sene hiç denemediğim, varlığından bile haberim olmayan şeyleri denemek istiyorum. Bakalım bunlar neler. Ayrıca çadırda kalmak, couchsurfing yapmak gibi şeyleri de denemek istiyorum.

Sevgi: 2019 yılında dönüşen sevgi anlayışımdan ve öğrendiklerimden çok memnunum. Aile, arkadaş, sevgili hiç fark etmez, her türlü ilişkide kıskanmadan, kısıtlamadan, kontrol etmeye çalışmadan, saygı duyarak sevmeye ve sevilmeye devam etmek istiyorum. Bunların olmadığı yerde sevginin varlığına da inanmıyorum. Sevgi öyle bir şey değil. Sevgi sonsuz ve çok parlak, çok saf bir şey bence.

Minimalizm: 2019 yılında fazla eşyayla bol bol mücadele ettim. En sonunda da fazlalıkların beni yorduğunu, aşırılığa tahammül edemediğimi anladım. Fazlalık sadece eşya değil aslında. Işlevi olmayan her şey fazlalık olabilir: düşünce, insan, davranış. Bu sene kendimce ‘fazlalık’ diye nitelendirdiğim her şeyden kurtulmak istiyorum. Etrafımda gerçekten sevdiğim, gerçekten kullandığım ve gerçekten bir amaca hizmet eden şeylerin kalmasını istiyorum.

Yeni mutfaklar, yeni tarifler: Yemek yapmaya bayıldığımı artık biliyorsunuz. Bu sene yeni tarifler denemek, yeni mutfaklar ve kültürler keşfetmek istiyorum.

Miksoloji: Bu sene o kadar harika kokteyller içtim ki, bir sonraki aşama olarak ben de bu işi biraz öğrenmek istiyorum. Kendime ve kokteyl seven arkadaşlarıma kokteyller yaparım, keyifleniriz.

Meditasyon: Geçen sene de yapmak istemiştim ama koca bir sene boyunca hiç o moda giremedim. Ne zaman oturup meditasyon yapmaya kalksam aklıma asla gelmeyen alakasız şeyler kafama doluyor. Yılmadım, bu sene de deneyeceğim. Bakalım her sene ‘bu sene kesin yapacağım’ dediğim şeylerden biri mi olacak meditasyon, yoksa bu sene az çok başarabilecek miyim.

Daha çok sabır, daha az yargı, daha az yorum: Genel olarak kendimi ‘sabırsız, önyargılı, ve her şeye yorum yapan biri’ olarak nitelendiremem, ama tabii insanız, hepimiz zaman zaman yapıyoruz. Az yaptığımı düşünsem de daha da az yapayım, ne zararı var.

Mekan keşifleri: İstanbul’un hayatıma kattığı en güzel şeylerden biri mekan kültürü oldu. İçki, yemek, kahve her çeşit mekan denemeye bayıldığımı biliyorsunuz. Bu sene de (herhangi bir şehirde, ülkede) hiç bilmediğim mekanlar keşfetmek istiyorum.

Eğitim: Kendi eğitimimle ilgili kafamda bazı fikirler var bu sene için. Şu an kesinleşen bir şey olmadığı için bunları pek çevremle paylaşmıyorum, fikrin çıkış tarihini hatırlamak açısından kendime not olarak burada kalsın.

Araba kullanmak: Bu konuda bu kadar üşengeç, bu kadar umursamaz nasıl oldum hiçbir fikrim yok. Ehliyetimi aldığımda on sekiz yaşındaydım, sonra bu konuyla o kadar ilgilenmedim ki unuttum gitti her şeyi. Zaten sonra İstanbul’a taşınınca o karmaşada asla araba kullanmam diyerek bu konuyu bir üç sene daha ertelemiş oldum. Bu sene artık kaçmayıp bu işe başlamak zorunda olduğumu düşünüyorum.

Belgesel ve film izlemek: Senenin başına bir şeyler izliyordum fena gitmiyordu, ama son altı aydır ‘izlemeye’ dair hiçbir şey yapmadım sanırım. Hep okudum ve yazdım. Bu sene biraz daha fazla izleyeceğim.

Müzik: Çoğumuz gibi benim için de müzik hayatımın vazgeçilmezlerinden. 2019 yılında çok güzel konserlere gitme fırsatım oldu. 2020den de benzer bir performans bekliyorum, hatta belki güzel bir festivale de gidebilirim, neden olmasın.

Paylaşmak: İçimdeki mutluluğu, neşeyi, yaşama sevincimi, bilgimi, kısacası insanlara ilham verecek, onlara fayda sağlayacak şeyleri bilerek veya bilmeyerek daha fazla paylaşmak, daha fazla yaymak istiyorum. Böyle şeyler paylaştıkça, güzel şeylere yol açtıkça, ilham verdikçe artıyor.

Yeni düzen, yeni ev: Bu sene yepyeni bir evde en baştan düzen kuracağım. Zaten dekore etmeyi çok severim, her detayla tek tek ilgilenmek için heyecanlıyım, sade, güzel bir evim olsun istiyorum.

Spor: Son 4-5 aydır spor tempomdan çok memnunum. Belki ufak değişikliklerle, aynı tempoda devam etmek istiyorum.

Kendime bakmak: Her şey kendini sevmekle başlıyor, bu yüzden fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak kendime iyi bakmaya çok özen gösteririm. 2019da bunu çok güzel yaptığımı düşünüyorum. Aynı şekilde devam edeceğim. Ayrıca bu sene dört aydır falan istediğim kadar yemek yapmıyorum. Ona da tekrar başlayacağım.

Yeni bir dövme: Geçen sene de istemiştim fakat tam olarak karar veremediğim için yaptıramadım. Bu sene aklımda daha net fikirler var bakalım tam karar verip yaptıracak mıyım yeni bir dövme. Not olarak burada dursun.

Üretmek: En başta bahsettiğim gibi, içerik olsun, yemek olsun, fotoğraf olsun, üretmek bana çok keyif veriyor bu sene hem daha bilinçli tüketmek, hem de daha bilinçli üretmek istiyorum.

Işte böyle, genel olarak kendime odaklanacağım planlar var kafamda. Aslında şöyle bir baktığımda 2019 yılında birçok şeyi başlatmışım ve 2020’de de sürdürmek istiyorum. 2020 sonunda göreceğiz bakalım bu planların ne kadarı gerçekleştirilmiş, ne kadarını artık istemiyorum, yeni neler bulmuşum.

Herkese gelişeceği, büyüyeceği, çok mutlu bir 2020 diliyorum.

1 Yorum

 1. YENİ YIL DİLEKLERİM

  Yeni yılda neşemiz sevincimiz olsun tam
  Asla uğramasın semtimize keder ve gam
  Artık devirmesin politikacılarımız çam
  Sevgi ve dostluğumuzun altı
  Üzüntülerimizin üstü çizilsin
  Sadece mutluluğa yapılsın zam!
  *

Bir Cevap Yazın