Sosyal Medya: Sosyal Medya Çekimleri Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sosyal medya, bir süredir hepimizin yararlandığı bir mecra. Kişisel sebepler bir yana, işim bu alanı çok aktif olarak kullanmamı gerektirdiği için sosyal medyada epey vakit geçiriyorum ve bahsettiğim üzere aslında kişisel hesabınızdan öte burası sizin için bir iş haline geldiyse çok daha fazla gözlem ve inceleme yapıyorsunuz. En basitinden bir restorana veya cafeye gitmeden önce fikir edinmek için mutlaka instagrama bakıyorum Google’dan önce. Dolayısıyla markanın sundukları ile doğru orantılı ve net bir instagram hesabı, oraya gitme ihtimalimi artırıyor. 

Kendi blogum için yaptığım çekimlerle başlayan bu macera, bir süre sonra markalar için çekimler yapmaya dönüştü. Bu süreç içinde ciddi bir şekilde pratik, gözlem ve araştırmalar yaptım ve çoğu insanın sosyal medya çekimi nedir, sosyal medyada nasıl fotoğraflar olmalıdır gibi soruların cevabını tam olarak bilmediğini fark ettim. Aslında sosyal medya çekimi, diğer çekimlerden yani menü veya katalog çekimlerinden farklı, birçok instagram hesabında bunun ayrımının yapılamadığını görüyorum. Bunu da normal buluyorum çünkü sosyal medya hayatımızda nispeten yeni bir kavram olarak varlığını sürdürürken, menü ve katalog fotoğrafları yıllardır var. 

Peki sosyal medya ve katalog/menü çekimi arasında ne gibi temel farklılıklar var, gelin birlikte detaylı inceleyelim. 

Doğallık

Sosyal medya çekimlerinde doğallık ilk şart bana kalırsa. Çünkü sosyal medya- özellikle instagram- hayatımızın içinde ve son derece erişilebilir bir mecra. En basitinden, bir restoranın hesabına girdiğinizde direkt olarak onlara mesaj atabiliyor ve iletişime geçebiliyorsunuz ve bu durum siz ve restoran arasındaki erişilmezliği kaldırıyor, karşıdakinin bir telefon (dm diyelim biz ona) uzakta olduğunu düşünüyorsunuz çünkü o hesap gerçek bir kişi tarafından yönetiliyor. Durum böyle olduğunda da sosyal medya fotoğraflarının da doğal olması gerekiyor. Doğallık derken tabii ki kalitenin düşük olmasından bahsetmiyorum. Stüdyo ışığı yerine doğal gün ışığı, stüdyo ortamı yerine cafenin veya restoranın kendisi, sırf çekimler için hazırlanmış fazla süslü ürünler yerine gerçekten orada servis edildiği şekilde sunulan ürünler, kaliteli ve estetik bir fotoğraf karesi ile bambaşka bir çekiciliğe kavuşuyor müşterilerin gözünde. Yani aslında müşteri, fotoğrafta neyi nasıl görüyorsa oraya geldiğinde de aynı hizmeti alıyor olmalı, doğallıktan kastım bu. Sosyal medyadaki fotoğrafların karşıya bir duygu geçirebilmesi, o restoranın veya cafenin ‘yaşıyor’ olduğu hissini verebilmesi gerekli. 

Süreklilik 

Menü çekimlerinin aksine, sosyal medya profilinde en önemli şeylerden biri de süreklilik. Bir kez çekip sonsuza dek o fotoğrafları kullanamıyorsunuz çünkü dediğim gibi sosyal medya yaşayan bir yer ve güncel tutmanız gerekiyor. İnsanlar restoranınıza gelmeden önce sosyal medyaya girip bakıp, en son dört ay önce fotoğraf paylaştığınızı görürlerse ister istemez yeterli bilgi alamamış oluyorlar, belki de kapanmış olduğunuzu bile düşünebilirler- ben genelde öyle bir izlenim ediniyorum aylardır fotoğraf paylaşmayan yerlerden. Dolayısıyla fotoğrafların belirli bir düzen ve plan içinde paylaşılması ve güncel olması gerekiyor.

Tutarlılık 

Sosyal medyada paylaşacağınız fotoğrafların da kendi içinde bir tutarlılığa sahip olması gerekiyor. Farklı kişiler tarafından çekilmiş farklı fotoğraflar tutarsızlık yaratabiliyor. Birbirine uyumlu renkler, birbirine uyumlu tarzlar önemli çünkü profile girildiğinde aslında orası sizin galeriniz oluyor ve karşı taraf ilk bakışta gördüğü şeye bağlı olarak aslında bilmeden bir ‘ilk izlenim’ ediniyor ve devamında gelen fikirlerini de ona göre oluşturuyor. Sosyal medya bir nevi vitrin aslında. 

Çeşitlilik 

Menü veya katalog çekimlerinde ürün ne ise o fotoğraflanır. Sosyal medyada ise durum biraz farklı. Ürünler tabii ki fotoğraflanıyor ve ön plana çıkarılıyor fakat burada biraz ‘yaşam’ faktörü de devreye girdiği için ürün odaklı çekimlerin yanında mekan, sosyallik gibi kavramlar da devreye gidiyor. Sadece ve sadece ürünlerin olduğu bir sosyal medya hesabı katalog gibi görünebilir, o yüzden aslında yine aynı konuya geliyoruz, sosyal medya profilinde biz karşıya aslında bir his, bir duygu geçirmeye çalışıyoruz. O yüzden burada ürünlerin yanında çeşitlilik ve tema son derece önemli. Eğer ürününüz bir kahve ise sadece o kahvenin özellikleri değil de o kahve fincanı ile yaratılmış bir tema, mesela yanında bir kitap, bir çiçek gibi konseptli fotoğraflar son derece hoş ve hayatın içinden görünüyor. 

Estetik ve Kalite 

Bütün bu yukarıda bahsettiğimiz şeyleri tabii ki kaliteli ve göze güzel görünen fotoğraflar ile birleştirmemiz, çekimlerin olmazsa olmazı. Yani doğal, çeşitli ve sürekli bir sosyal medya profilimiz olabilir ama bunlar pek de estetik olmayan ya da kalitesi düşük fotoğraflardan oluşursa yine istediğimiz görüntüyü ve profili elde edemeyiz. Dolayısıyla fotoğraf kalitesi ve estetik görüntü temel zaten. Doğallık, çeşitlilik, süreklilik ve tutarlılık bunun üzerine ekleniyor. Doğru ürünlerin doğru açılardan fotoğraflanması, doğru karenin yakalanması son derece önemli. 

Son 

Sosyal medya fotoğrafları, hayatımıza nispeten yeni girmiş bir kavram olsa da aslında hepimiz bunun içindeyiz. Sebeplerini fark etmeden veya fark ederek birçok şeyi beğeniyoruz veya beğenmiyoruz, belki de hiç fark etmeden bunlardan etkilenerek belirli kararlar alıyoruz. Karşı tarafa vereceğimiz mesaj, marka gelişim sürecinde son derece önemli ve sosyal medyanın da bu konuda rolü artık çok büyük, aslında dış dünyaya açılan kapının anahtarı sosyal medya. O yüzden bu konuda bir hedefimiz varsa, burayı güncel bilgiler ışığında doğru kullanmamız epey işimize yarayacaktır. 

Peki ben neler yapıyorum diye merak ederseniz sadece profesyonel çekimlerimi paylaştığım şu sayfaya bakabilirsiniz, detaylı bilgi için de elvanbaser@live.com‘a mail atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın