İstanbul- Keyifli Mekanlar Derlemesi

İstanbul’da mekan çeşitliliğini anlat anlat bitiremeyiz fakat son zamanlarda gittiğim onlarca mekan arasından en beğendiklerimi şöyle bir derledim, hadi gelin son zamanlardaki İstanbul favorilerime şöyle bir göz atalım. Başlamadan not: aşağıdaki mekanların bazılarının başka şubeleri de var, ben gittiğim şubelerini özellikle belirterek yazdım.

Foxy- Nişantaşı

Dönemsel olarak değişen menüsüyle Foxy’yi bir şarap barı olarak tanımlayabiliriz. Lokal ürünlerle hazırlanan menüsü, çeşitli şaraplar bulabileceğiniz şarap seçkisi ile kaliteli yemekle kaliteli şarabı birleştirebileceğiniz sakin ve keyifli bir mekan. Özellikle Levon Bağış’ın oğluna da verdiği isim olan ‘Ararat’ adlı şarabı çok sevdik, etiket tasarımı da bir o kadar güzel. Giderseniz tavsiye edilir. 

Nappo- Kanyon 

‘Napoli pizzası’ kavramı ülkemizde son zamanlarda daha bilinir hale gelmiş durumda. Bunu sertifikalı olarak yapan Nappo’nun pizzaları gerçekten çok lezzetli. Pizzaların yanında atıştırmalıkları da denemenizi öneririm, çıtır kabak ve kızarmış zeytini çok beğenmiştim. Kanyon’daki ortamı genel olarak çok hoş, servis iyi, lezzet zaten çok iyi. 

Primitif Birahane- Moda 

Primitif, biralarıyla, sokak lezzetleriyle ve geniş alanıyla Moda’daki ferah ve keyifle oturabileceğiniz yerlerden biri. Gittiğinizde sadece bira içmekle kalmayın, lezzetlerini de deneyin. Özellikle aptal tavuk, kendi yaptıkları soslar ve sık rastlayamayacağınız tuzlu waffle ve pretzel öneridir. 

Afil- Cihangir

Sokak lezzetleriyle mezeleri birleştiren konseptiyle Afil’in Cihangir ve Bomonti olmak üzere iki şubesi var. Cihangir’deki daha butik bir dükkan fakat Bomonti’deki geniş ve rakı-meze yapmak isterseniz gayet keyifli. Burayı sevmemin nedeni sevdiğim iki şey olan kaliteli sokak lezzetleri ile mezeyi birleştirmiş olmaları dediğim gibi. Kokoreç, uykuluk, sokak köfte gibi lezzetlerin yanı sıra hamburgerleri de var, yanında meze ile servis ediyorlar. Kapanışta tatlılarını da denemeyi unutmayın. 

Socrates Bistro- Nişantaşı

Tam bir mahalle barı olan, İstanbul’da yaşadığım süre boyunca müdavimi olduğum Socrates Bistro yine eskisi gibi. Kokteylleri kadar lezzetlerini de seviyorum, fakat kokteylleri gerçekten bir ayrı güzel. Habanero, Old Town, Sweet and Lowdown tavsiye edilir. 

Dekk- Harbiye

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın hemen dibinde bulunan Dekk, aslıda açık hava bir etkinlik alanı. Festival konseptinde, İstanbul’un kaliteli lezzetlerinin bir araya geldiği bir yemek alanı mevcut. Nappo, Banko Burger, Rita Deli gibi en sevdiğim yerler burada bir arada, ayrıca bar alanından kokteylinizi de alabiliyorsunuz. Hava güzelken oldukça kalabalık oluyor haliyle. Müzikleri, yemekleri, ortamı ile benim epey keyif aldığım bir yer. Eğer yüksek müzik ve kalabalık sizin için sorun olmayacak bir şeyse siz de seveceksiniz. 

Bir Cevap Yazın