2019 Konserleri ve Etkinlikleri II (Temmuz- Eylül)

Geç kalan bir yazıyla karşınızdayım, 2019 yılının ikinci yarısına çoktan girdik bile. Olsun, hiç yazmamaktan iyidir diyerek devam ediyorum. 2019 yılının ilk yarısında en sevdiğim iki grubu sahnede izleme fırsatı buldum: Sofi Tukker ve Infected Mushroom. En sevdiğim grupları izlediğim için (Parov Stelar da olsaydı tam olacaktı) yılın ikinci yarısında konser konusunda çok da muhteşem bir performans göremesem de, en azından One Love Festival’in dönüşü ile hepimiz çok mutluyuz. Aslında yine bolca etkinlik ve konser var, ben en ilgimi çekenleri sıraladım. 

26. İstanbul Jazz Festivali: 29 Haziran-18 Temmuz 

Adından da anlayabileceğiniz üzere yirmi altıncısı düzenlenen İstanbul Jazz Festivali bu sene 29 Haziran-18 Temmuz arasında Zorlu PSM, Feriye, Uniq gibi çeşitli mekanlarda yer alıyor. Öne çıkanlar ise Snarky Puppy, Kamashi Washington, Joss Stone, Aydın Esen gibi isimler. Not: Aşağıdaki isimlerin konserleri geçti, dediğim gibi ben biraz geç kaldım. Önümüzdeki günlerdeki konserlere şuradan bakabilirsiniz.

Snarky Puppy 2003 yılında Michael League tarafından kurulmuş, bünyesinde 25 müzisyen barındırıyor. Kendilerine tam olarak bir jazz veya fusion grubu demiyorlar, hatta Nate Chinen New York Times’da şöyle yazmış: ‘’onları ne olmadıkları konusunda yargılamak yerine oldukları gibi kabul edin’’. Bugüne kadar 3 Grammy ödülü almışlar. Ben kendilerini Amour T’es La  isimli şarkılarıyla 2013 yılında keşfetmiştim, o kadar güzel müzik yapıyorlar ki, bir dinleyin. Özellikle Lingus çok çok iyi.

Joss Stone deyince orta okul yıllarım aklıma geliyor, yıl 2004, You Had Me şarkısını ne çok severdik. O şarkı çıktığında kendisi henüz 17 yaşındaymış. Tabii işler orada kalmadı, sonrasında birçok albüm çıkardı, en güzellerinden biri de reggae ağırlıklı ‘Water For Your Soul’ albümü. 

One Love Festival: 20 Temmuz, Volkswagen Arena- İstanbul 

kaynak: Biletix.com

Uzun bir aranın ardından 15.si düzenlenecek olan One Love Festival, aslında sadece bir festival olarak değil bir umut simgesi olarak yeniden hayatımıza girdi. Day&night biletleri tükenmiş, tek tek alabileceğiniz fiyatlar ise şöyle: Gündüz: 150 TL Gece: 100 TL. The Black Madonna, Ezhel, Years& Years gibi isimler öne çıkıyor fakat benim için en güzel isim Oh Land. Grubun kurucusu Nanna Oland aslında balerinmiş fakat yaşadığı bir sakatlık, müzik kariyerine başlamasına neden olmuş. Yaptığı müziğe sanırım elektro pop diyebiliriz. En sevdiğim şarkılarından birini buraya bırakıyorum. 

Kovacs: 4- 5 Eylül, Zorlu PSM %100 Studio- İstanbul 

4 Eylül biletleri tükenen Hollandalı şarkıcı Kovacs’ın sesi öyle güzel öyle güzel ki, gidip dinlemek lazım. Kendisi de enteresan biri gibi bir izlenim veriyor. Özellikle Fool Like You şarkısı defalarca dinlemelik. Biletler ise 80 TL. 

İstanbul Coffee Festival: 19-22 Eylül, Küçükçiftlik Park 

kaynak: istanbulaskina.com

Bu sene altıncısı düzenlenen İstanbul Coffee Festival’ın katılımcıları ve programı henüz açıklanmadı fakat biletleri satışta. Biz geçen sene ilk günün ilk seansına gitmiş ve biraz özensiz bulmuştuk, sanki tam hazırlanamamış gibilerdi, belki de ilk seans diyedir bilemiyorum ama aslında ilk seans falan fark etmemeli, öncesinden tam hazır olmalılar diye düşünüyorum, belki de bu sefer bize öyle denk gelmiştir. Bolca kahve denemek, yeni kahveciler keşfetmek adına keyifli bir ortam oluyor. Ayrıntılı bilgi için kendi sitelerine göz atabilirsiniz.

İstanbul Comics& Art Festival, 7-8 Eylül, Club Quartier- Moda

kaynak: milliyet.com.tr

İlki 2016 yılında düzenlenen İstanbul Comics&Art Festival’de kaligrafi, sulu boya, stencil gibi çeşitli atölyeler düzenliyorlar, tasarım ürün ve kitap da satıyorlar. Özellikle Moda’da olması çok keyifli oluyor, güzel bir açık hava aktivitesi gibi düşünebilirsiniz. Biz önceki sene bir sürü atölyeye katılmıştık, kendimize kumaş çanta boyamıştık ve defter yapmıştık. Atölyelere ilgi yoğun oluyor yer kalmayabiliyor, gideceklerinizi önceden kararlaştırıp erkenden gitmeniz iyi bir fikir olabilir. Festival programı henüz açıklanmamış, biletler de yakında satışa girecekmiş. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s